Booking.com
Booking.com

Stres İle Nasıl Başa Çıkılır    Uzun zamandır birçok arkadaşım bana stres ile nasıl başa çıkabileceğini soruyor. Gerek projeler sayesinde gerekte kendi sosyal kimliğim vasıtasıyla sürekli topluluklara hitap eder haldeyim. Buda özellikle kişilerin en büyük sorunu olan topluluklara hitap etme sorununu bende yok ediyor. Tabii ki bu stres başlığı altına giren küçük bir örnek . Stresin bir çok sebebi olabilir .
     Ancak uzun süreli yeme ve uyku problemi, artan bunalım ve yorgunluk hissi, konsantre olamama, sabırsızlık,öfke, kontrolsüz sinirlenme, dengesiz ilişkiler, konsantrasyon bozukluğu, aşırı yada yetersiz beslenme, yalnızlık duygusu, aşırı alkol ve ilaç tüketimi, sık yaşanan baş, sırt ve kas ağrıları veya sık yaşanan kaza ve yaralanma olaylarından biri yada birçoğu varsa ağır stres altında olduğunuzu söyleyebilirim. Bu belirtiler başka hastalıklarında belirtisi olabilir tabi ki ama stresin sebebiyet verdiği sonuçlardır bunlar.
     Öncelikle stresin tanımını yapalım. Stres , dışarıdan gelen çeşitli uyarılara karşı kişinin vermiş olduğu ruhsal,bedensel ve davranışsal tepkilerdir. Bu uyarılar iyi ve kötü uyarılar olabilir. Strese sadece kötü olaylar sebep olmaz. Stres vücudumuzun sinir ve hormonal sistemini harekete geçirir . Bu uyarılma durumunun uzun sürmesine bağlı olarak ta fiziksel ve ruhsal yorgunluğumuz artar ve hastalığa yakalanma riskimizde artış olur.
     Stresi nasıl azaltabiliriz?
     Stresin en büyük kaynaklarından biride zaman yönetimin kötü planlanmış olmasıdır. Ertelenen işler , geç kalınan toplantılar ve yetiştirilemeyen ödevler size stres olarak geri dönecektir. Öncelikle zamanınızı planlayın. Önceliklerinizi belirleyin. Sizin için önemli olan işlerinizi hallettikten sonra geriye kalanlar sizin için stres unsuru olmayacaktır. Bunun için basit bir yapılacaklar listesi hazırlamayı deneyebilirsiniz.
     Çok klasik bir söz olacak ancak spor yapmak stresin yarattığı olumsuz enerjiyi üstünüzden atmak için kullanacağınız doğal bir ilaçtır. Haftanın belli günleri yada sizin için mümkünse her gün düzenli olarak yapacağınız spor hayatınızı düzene sokmakta yardımcı olacaktır.
    Psikolojik rahatlama. Karşınızda ki durum ne olursa olsun her şeyin bir zaman sonra geçeceğini unutmayın ve olayları asla gözünüzde büyütmeyin. Kendinizi sakinleştirecek mottolar bulabilirsiniz. Herkesin motive olduğu sözler farklıdır bu iş size kalıyor. Pozitif düşünmekte bu işin önemli bir parçası tabi. Eğer durum kontrolünüzden çıkmış vaziyetteyse üzülmenin yada stres olmanın hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini unutmayın. Ancak eğer tüm bunlara rağmen stres ile başa çıkamıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Aşırı stres birçok hastalığa sebebiyet vermektedir.
      Bunun yanında sosyal ve toplumsal faaliyetlerde bulunmakta stresi azaltmakta etkili bir yoldur. Ayrıca özgüven eksikliğini de ortadan kaldıracaktır. Yeni hobiler edinip mutlu olduğunuz aktivitelere katılabilirsiniz buda rutin stresli halinizden uzaklaşmanıza yardımcı olur.

     Bunların içinde benim en çok kullandığım yöntem ise pozitif düşünmek. Her zaman hallederim modunda yaklaşıyorum. Hallolur , başka bir yol bulunur. Bu kelimelere inancım tam olduğu için kendi kendime söylediğimde kesinlikle rahatlıyorum ve stres yok oluyor. Tabi ki düzeyince yaşanan streste olumlu bir şeydir bunun farkında olmalıyız. Sonuç olarak stres sadece size zarar verir başka kimseye değil. Kendinize iyi bakın.

     Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorumlar

Booking.com