Booking.com
Booking.com

TÜRKSOY Nedir? Nasıl Staj Yapılır?
(Bu yazı güncellenmiştir)

2015 yazında iki aylık bir süreyi kapsayan TÜRKSOY stajım bana ilk gerçek iş tecrübemi sundu diyebilirim. Bundan önce birçok farklı işte çalışmıştım, ayrıca Rektörlükte kısmi zamanlı olarak çalışıyordum ama öğrenci olmanın getirdiği avantajları hep hissetmiştim. Ama TÜRKSOY farklı oldu. Devlet dairelerinde nasıl bir disiplin içerisinde olmam gerektiğini, bir şeyler öğrenmek istiyorsam onun peşinden koşmam gerektiğini ve aldığım işi asla yarım bırakmamayı öğrendim. 

TÜRKSOY NEDİR?

Türk dünyası’nın UNESCO'su olan TÜRKSOY, 1993 yılında, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanları tarafından imzalanan anlaşmayla kurulmuştur. Uzun adı Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'dır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan, Başkurdistan, Altay, Saha, Tıva, Hakas Cumhuriyeti ve Moldova'ya bağlı Gagavuz Yeri TÜRKSOY'a gözlemci üye olarak katılmışlardır. TÜRKSOY; kurulduğu günden buyana Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır.

Yaptıkları etkinlikleri buradan takip edebilirsiniz.

NASIL STAJ YAPARIM?


Peki ben bu iki aylık süreçte neler yaptım ve burada staj yapmaya nasıl hak kazandım? Öncelikle her kurum gibi burada da kendi sitelerinden ilana çıkıyorlar. Örnek bir ilanı şuraya bırakıyorum. Bazı şartlarınız tutmasa bile şansınızı denemekten kaçınmayın ve mutlaka güzel bir niyet mektubu hazırlayın derim. Küçük bir binada hizmet verdikleri için her sene alabildikleri stajyer sayısı da sınırlı oluyor. Benim dönemimde üç kişiydik.

Stajımı yaparken ilk günler  haliyle bana verilecek işleri beklemeye başlamıştım ama öyle olmadı. Ben bekliyordum ama kimse iş vermiyordu. Bunun üzerine orada bulunan herkes ile tanışmaya ve yardıma ihtiyaçları olup olmamasını sormaya başladım. Böylece kendime sürekli farklı işler ediniyordum. Yapılan etkinlikler oldukça göz alıcıydı ama arka planında uzun bir çalışma dönemi yatıyordu. Arka planda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Tabi ben böyle bir durumla karşılaştım diye her stajyere aynı şey oluyordu diyemem. Herkes gün sonunda yeteneğine göre bir iş bulmuş oluyordu. 

Staj sonunda her stajyer gibi bende orada çalışıyor olmanın hayallerini kurdum ama kısıtlı iş imkanlarıyla gelecek vadeden bir kurum olmadığını düşünüyorum. Ancak yaptıkları işlerle gönüllerde taht kurdukları kesin. Sevdiğim etkinliklerine birkaç örnek vererek yazımı bitiriyorum.


TÜRKSOY'DA YAPILAN ETKİNLİKLER


  • Gençlik Korosu turneleri
  • Türk yazar ve şairleri anma günleri
  • Milli bayram kutlamaları
  • Söyleşiler
  • Konserler ve daha niceleri.

Yorumlar

Booking.com