Booking.com
Booking.com

Hayatı Camla Renklendir

Hayatı Camla Renklendir
Hayatı camla renklendir projesinin yeri bende ayrıdır. Bu projeyi gerçekleştirene kadar öncesinde başka projelerde yürüttüm ama bu projenin bakanlık tarafından destekleniyor olması ve ayrıntılarının daha fazlaca oluşu beni proje noktasında daha da geliştirdi. 

Projemiz yerel bir projeydi. Bu projeyi gönderdiğim yıl olan 2013 tarihinde henüz eylem 1.2 projeleri kabul edilmekteydi. Yani yerel gençlik projeleri. Bizde projemizi üniversitemizde ki yabancı uyruklu arkadaşlarımızı da dahil ederek oluşturduk. Projemizin kabul edilmesinin en büyük sebeplerinden biriside faydalı bir şeyler ortaya koyarken bunu birlikte yapıyor oluşumuzdur kanaatimce.

Proje sürecine gelecek olursak ;
Proje 02-03-2014 ile 08-06-2014 tarihleri arasında uygulandı ve çeşitli aşamalardan oluştu; Cam boyama sanatının yaygın öğretim yöntemleri ile öğretilmesi, geri dönüşüme yeni cam eşyaların kazandırılması, çevre bilinci ve doğa sevgisi verilmesi için Yalova Karaca Arboretum Ağaç Müzesi ziyareti, proje sonunda motivasyonu yükseltme adına go-kart sosyal aktivitesi ve proje sonunda yapılan cam eşyaların yerel halka açılan sergi ile sergilenmesi.
Projemizin asıl amacı yabancı arkadaşlarımızın Türkiye'ye uyum sürecinin hızlandırmaktı. 3 ay süren bu projede bunun olumlu sonuçlarını da almış olduk. Projede tanıştığım kişilerle hala arkadaşlığımız devam etmekte. Diğer amaçlardan biriyse çevreyi koruma bilinci oluşturmaktı. Üretimin limitsizce arttığı bu dünyada ihtiyaçtan fazlasının tüketimine yönelinmesi ile çevre kirliliğinin önü alınamaz oldu. Her gün milyonlarca insan bu tüketim çılgınlığının bir parçası olmaya devam etmekte. Ancak karınca misali küçük adımlarla büyük etkiler bırakmayı hedefleyerek yola çıkarsak istediğimiz sonucu elde edeceğimizden eminim.
Biz hedef ve amaçlarımızı Ulusal Ajans a proje halinde gönderdik. ( Proje göndermek içinTURNA sistemine üye olmalısınız)
Projemiz kabul edildikten sonra Ankara da gerçekleşen bir proje uygulama eğitimine davet edildik. Proje yasal temsilcileri katılmak zorundaydı. Ankara da 4 günlük bir eğitim gerçekleşti. Projeyi nasıl yürüteceğimiz, resmi işlemler ve proje öncesi ve sonrasında yapmamız gerekenler. Türkiye'nin birçok ilinden STK temsilcileri gelmişti. Orada tanıştığım kişilerle de irtibatım hala devam etmekte. 
Eğitimi tamamladıktan sonra artık proje tarihini bekledik. Tabi öncesinde üniversitemizde bir ilan açtık ve katılımcıları belirledik. Yaklaşık 25 kişiyle projemizi yürütmeyi hedefliyorduk. Proje süresi boyunca her hafta bir faaliyet gerçekleştirdik. 
Tanışma yemeğiyle başladık projeye daha sonra projeyi anlatan bir sunum yaptık. Ardından cam boyama faaliyetimize başladık. Daha önceki okul dönemimde aldığım eğitimden dolayı cam boyama konusunda ben yol gösterdim. ilk haftadan çok güzel parçalar ortaya çıktı :) 
Daha sonra Yalova'nın anlamlı mekanlarından biri olan Karaca Arboretumuna gittik. Orada birçok bitki çeşidini inceleme fırsatı buldu katılımcılarımız. 
Daha sonra cam boyama faaliyetlerimiz yine devam etti yine iki faaliyet arası bir mola verdik ve grupça go-kart a gittik. Bu tarz aktiviteler hem değişiklik sağladı hemde daha da yakınlaşmamıza vesile oldu. Son etkinlik olarak yine kültür gecesini planladık. Yabancı arkadaşlarımız kendi yörelerine özgü yemekler, oyunlar getirdi bizde Türkiye yi tanıtacak şeyler hazırladık. Gecede halaylar çektik oyunlar oynadık karaoke yaptık. Keyifli bir geceydi. 
Eserlerimizi hazırladıktan ve proje takvimimizi tamamladıktan sonra artık sergi kısmına gelmiştik.Tüm katılımcılarımızın eserlerini yine okulun bahçesinde sergiledik ve projemizi bitirmiş olduk.
Proje sonrası süreçte , projeyi raporladım ve ulusal ajanstan olumlu bir cevap aldıktan sonra proje dosyasını kapatmış oldum :)
Bu yazım size nasıl proje yazacağınızı öğretemez sadece fikir verebilir. Bu projenin aynısının yapılmasından rahatsızlık duymam aksine mutlu olurum ki ismine kadar kullanıp aynısını yapanlar olmuş :) 
Umarım daha güzelleriyle ülkemize bir ışıkta siz yakarsınız. 
Okuduğunuz için teşekkür ederim. 

Not: 
Proje uygulama aşamasında emeği geçen yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Emine Eren, Aygül Genç Tuğçe Çetin, Hatice Gül, Büşra Aydın, Merve Naz Coşkun, Murat Usta, Mesut Kalkan


    
 

Yorumlar

Booking.com