Booking.com
Booking.com

Sev Besle Yaşat

Uluslararası Proje Kulübü olarak önem verdiğimiz projelerimizden birini daha size anlatmak istiyorum.  Özellikle önem veriyoruz çünkü ortada canlıların hayatı söz konusu.
   Öncelikle projeyi kısaca tanıtayım. Proje yürütücülüğünü üstlendiğim Sev besle yaşat projesi Yalova halkına ve ulaşabildiğimiz herkese hayvanların yaşam haklarını anlatmak için oluşturulmuş ve Haykonfed iş birliği ile yürütülmüş bir projedir.
  Proje süresi boyunca seminer,  iyileştirme merkezi ziyareti,  film gösterimi,  yürüyüş ve broşür dağıtımı yapıldı.
   Projeye Haykonfed'i ve projeyi tanıtan bir seminer ile başladık. Haykonfed i temsilen Timur Ugan bey konuğumuz oldu ve Türkiye de yaşanan hayvan hakları ihlallerinden ve alınan önlemlerden verilen mücadelelerden bahsetti.Bunun akabinde Yalova merkezinde ufak bir yürüyüş düzenledik. Tabi ki üniversite bu eylem için valilikten daha önce izin aldı. Biz ellerimizde pankartlar biraz olsun bilinç oluşturabilmek umuduyla yürüdük. Kimisi gereksiz buldu kimisi takdir etti. Pankartlarda ki en önemli yazılardan biri 153 tü bence. Yalova da eğer zor durumda  bir hayvan görürseniz 183 belediye destek hattını arayarak yardım alabilirsiniz. Birçok kez aradım ve destek aldım. Ancak Yalova da bir hayvan hastahanesinin olmayışı acil kaza anlarında hayvanların ölümüyle sonuçlanıyor.
  Sonraki hafta gönüllü arkadaşlarımızla Çiftlikköy Hayvan İyileştirme Merkezine gittik. Gittiğimizde merkezde kimse yoktu. Oysa orada 7 24 birileri olmalı. Maalesef belediye bu noktada biraz cimri davranmış. Neyse daha öncede gittiğimiz için çalışanlarla tanışıyorduk ve numaraları vardı. Telefon ettik ve bir görevli geldi. Hayvanlarla vakit geçirdik.  Özellikle 2 golden vardı ki asla sevgiye doymazlar. :) gönüllü bir arkadaşımızın aldığı mamaları bıraktıktan sonra geri döndük. Bu arada aklınızda bulunsun yardımda bulunmak isterseniz  ilaç alabilirsiniz. Yazımın sonuna merkezin adresini bırakacağım.
  Proje süresi boyunca İİBF binası girişinde hazırlamış olduğumuz panomuz da çalışmalarımızı sergiledik. Duyurularımızı yaptık. Ayrıca Haykonfed'ten temin ettiğimiz broşürleri okulun kantinine ve sınıflara dağıttık.
  Son etkinliğimiz olan film gösterimi ile projemizi sonlandırdık. Gerçek bir olaydan esinlenerek çekilmiş olan Hachiko filmini tercih ettik. Filmin konusu ise kısaca şöyle ;  Bir tren garında sahipsiz olarak bulduğu köpekle büyük bir dostluk kuran adamın ölümünden sonra köpeğin ona olan sadakatinin devam etmesi ve bunun çevrede yaşayan herkesin  dikkatini çekmesi olarak özetleyebilirim. İzlemeyenler için fazlaca ayrıntı vermek istemiyorum. Proje grubumuz olarak filmi izledikten sonra projemizi sonlandırdık ancak biz hala bireysel çabalarımızla hayvanlar için bir şeyler yapıyoruz :)
  Projemiz birçok kişi ve kuruluş tarafından övgü aldı ve destek verdiklerini açıkladılar. Ayrıca yeni çıkacak olan Mahzen dergisinde de projemizin bir yazısı olacak. D&R dan temin edebilirsiniz. Bizi bu noktada sevindiren şey bizim gibi duyarlı insanlarla iletişme geçebilmiş olmak oldu. Umarız başka kişilerde bu tarz projeler yürütür ve bizde onlara destek veririz.
  Sizde hayvanlar için yaptığınız çalışmalardan yorumun altında bahsederseniz faydalı bir ağ kurmuş oluruz.
  Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Proje albümü : Sev besle yaşat albüm

Yalova Çiftlikköy İyileştirme Merkezi : Merkezden çiftlikköy kaymakamlık minibüslerine biniyorsunuz. Kaymakamlıkta indikten sonra yanındaki sokaktan giriyorsunuz . Anadolu lisesinden sağa dönüp çiftlikköy gençlik ve kültür merkezini biraz geçince varmış olursunuz. Toplamda yaklaşık 15 dk yürüdükten sonra merkeze ulaşabilirsiniz. Tabi yolda birilerine sormanızda fayda var.

Haberler :
 http://www.yalovagazetesi.com/gundem/genclerimize-guveniyoruz-h23632.html

http://www.yalovagazetesi.com/m/?id=23632

http://sks.yalova.edu.tr/tr/Page/Icerik/sev-besle-yasat-projesi

https://www.sondakika.com/haber/haber-yalova-dan-kisa-kisa-8352013/

 

Yorumlar

Booking.com