Booking.com
Booking.com

Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Özgeçmiş deyip  geçmemek lazım. Bizi hiç tanımayan insanlara en kısa zamanda en etkili şekilde kendimizi tanıtmamıza imkan sağlayan belgedir öz geçmiş belgesi. Bunun için en küçük ayrıntısına kadar dikkatli doldurmamız gerekir. Belli başlı kalıpları yerine getirdikten sonra ise özgeçmişimiz tamamlanmış olur.
1. Doğru Bilgi
Ne olursa olsun öz geçmişinizde doğruları anlatın. Yanlış bir bilgi er yada geç ortaya çıkacaktır ve sonradan daha büyük problemleri de beraberinde getirecektir. Bu yüzden asla dürüstlükten ayrılmıyoruz.
2. Düzen
Karman çorman bir özgeçmişi hiç kimse okumak istemez. Özgeçmişin belli bir kalıbı vardır ama belli bir düzeni yoktur. Şöyle ki siz başvurduğunuz pozisyona göre düzeninde oynama yapabilirsiniz. Eğer yeni mezunsanız okulunuzu ön plana çıkarırsınız ama tecrübeliyseniz çalıştığınız iş yerlerinden bahsedersiniz. Ama ne olursa olsun tüm bilgiler tasnif edilmiş olmalı. Kağıda bakan kişi aradığını ilgili başlıkta bulabilmeli.
3. Kritik Bilgiler
Son olarak özgeçmişinizde bulunduğunuz tüm faaliyetleri ilgili ilgisiz yazmanızı önermiyorum. Yine başvuracağınız pozisyona göre bir tema oluşturup birbirini destekler nitelikte bilgiler sunmalısınız. Çok aktif biriyseniz özellikle buna dikkat etmelisiniz çünkü konferanslara, seminerlere ve projelere katılmak sizin için sıradan bir şeydir ve bunu özgeçmişinizde tüm ayrıntılarıyla yansıtmanız olanaksızdır . Bu yüzden içlerinden en prestijli ve sürekliliği olanlarını seçin ve özgeçmişinizde sergileyin.
Genel olarak bu anlattıklarıma uygun bir özgeçmiş hazırlarsanız hem karşı tarafın iş yükünü hafifletmiş olursunuz hemde artı puan kazanırsınız.
İş yaşamınızda başarılar.

Yorumlar

Booking.com