Booking.com
Booking.com

Amerika -Türkiye Vize KriziDün akşam Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik getirdiği vize kısıtlaması sonrasında Türkiye bu karara misilleme yaptı ve ABD vatandaşları için vize başvurusunu askıya aldı.
Herkesin anladığı üzere bu vize krizi yetkili mercilerce yapılan duyurularda belirtilen sebeplerin çok ötesinde sebepler barındırmakta. Bugün arka planda yatan ana sebep üzerine konuşacağız.
Bilindiği üzere Suriye’de 2011’den beri devam eden bir iç savaş var ve Türkiye Suriye’nin sınır komşusu olması sebebiyle bu savaşın ister istemez bir tarafı. Bunun yanında Rusya, ABD,İran ve diğer Arap devletlerininde iç savaşa dışarıdan müdahale etmesiyle işler iyice çığırından çıktı. Zaten Suriye gibi bir ülke bölünme yolunda ilerliyorsa akbabalar elbette etrafında pervane olacaktı. Bu savaşta o tarihten bu yana bir çok insanlık suçu işlendi. 321 bin insanın öldüğü 145 bin insanın ise kayıp olduğu belirtiliyor. Ben bu rakamların kesinlikle azaltıldığı inancındayım. Kimyasal silahların deney amaçlı kullanımı bile gerçekleşti Suriye’de, bu rakamlar iyimser. Ayrıca Avrupa’ya göç ederken vefat eden insanları söylemedim bile.
Riskli bölge İdlib
Süreci hızla geçmek gerekirse, Suriye’de şuan üç adet çatışmazlık bölgesi var ve geçtiğimiz Eylül ayında Astana’da yapılan görüşmeler sonrasında Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde İdlib’te oluşturulacak çatışmazlık bölgesi için çalışmaların başlatılmasına karar verildi. Her ülke 500 er asker konuşlandıracak.
Ayrıca bu sayede Türkiye,  YPG’nin işgali altında bulunan Afrin’i kuşatarak terör koridorunun Akdeniz’e ulaşmasının önünü kesmiş olmayı hedefliyor. İşin içinde YPG’nin önünün kesilmesi ve Orta Doğu’da Amerika’dan bağımsız üç büyük devletin kurmuş olduğu ittifak var olunca ABD’den gelen ufak uyarılar daha da anlaşılır oluyor. Bu vize sınırlamasını ilerde daha ciddi yaptırımlar takip edebilir ancak Türkiye’nin Suriye politikasından vazgeçmesi düşünülemez bile.
Tetikleyici sebep FETÖ operasyonları
Arka planda tetikleyici olan sebeplerden biri olarak 4 Ekim tarihinde ABD Büyük elçilik çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasını da söylemezsem yanlış olur. Topuz’un FETÖ Örgütüyle bağlantısı tespit edilmiş. Terör örgütü üyelerinin ABD’ye geçişlerini sağladığı yönündeki suçlamalarla tutuklanmıştı. Nitekim The Guardian ve Der Spiegel gibi gazetelerde yer alan haberlerde vizelerin askıya alınmasının sebebi olarak bu konu gösterildi.

Yorumlar

Booking.com