Booking.com
Booking.com

Baştan Sona Sarı YeleklilerMazot fiyatlarının son bir yıl içerisinde %23 zamlanması ve 2019’da yeniden fiyat artışına gidileceğinin açıklanmasının üzerine 17 Kasım 2018 tarihinde yaklaşık 300 bin gösterici Paris sokaklarına döküldü.
Bu insanların arasında hükümetin politikalarını beğenmeyen ve hayat pahalılığından şikayetçi olan kişilerde vardı. Toplumun geneline yayılan ve sosyal medyadan örgütlenen bu yapılanmanın başında herhangi bir oluşumda bulunmuyor.
Sarı fosforlu yelekler giydikleri için sarı yelekliler
 (Gilets Jaunes) adını alan grup eylemlerini cumartesi günleri düzenliyor. Şanzelize’de (Champs-Elysees) polis eylemlere biber gazı ve tazyikli su kullanarak müdahale ederken, eylemcilerin birçok dükkana ve binaya zarar verdiği basına yansıdı.
Arap baharının Avrupa versiyonunu izlediğimizi düşünürken Macron geri adım attı ve Elysee Sarayı’nda Sarı Yelekliler’in temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmenin ardından Macron yaptığı açıklamada ‘Ülkede derin ve haklı bir öfke mevcut. Ekonomik ve sosyal olağanüstü hal ilan edeceğim. Ayda 2 bin eurodan az maaş alanlara zam yapılacak, özel sektör de çalışanlara zam yapsın’ dedi
Ancak bu açıklamalar yeterli gelmedi ve sarı yeleklilerin eylemleri daha da şiddetlenerek devam etti. Bu süreçte sarı yeleklilere karşı olarak kendilerini ‘Kırmızı Fularlılar’ olarak adlandıran göstericiler ortaya çıktı ve ‘demokrasiyi ve Cumhuriyetin kurumlarını koruyacağız’ sloganlarıyla Paris sokaklarında yürüdü. Sarı Yeleklileri şiddete başvuran antidemokratik bir hareket olmakla suçladılar. AB ve Fransa bayraklarıyla yürüyen göstericiler, ‘Demokrasiye evet, devrime hayır’ dövizleri taşıdı.
Paris emniyetinin verdiği sayılara göre Cumartesi günleri düzenlenen Sarı Yelekliler gösterilerine katılım 50 ila 60 bin arasında olurken, son Kırmızı Fularlılar gösterisinde 10 bin kişinin yürüdüğü belirtilmişti. Ancak dünya basınında bir yankı uyandırmadı.
Son zamanlarda Fransız basınında çıkan haberler ise Fransa’nın Mayıs ayında referanduma gideceği yönünde. İşin ilginç yanı referandumda birkaç soru yer alabilir. ‘Parlamentodaki milletvekili sayısı azaltılmalı mı?’, ‘Milletvekillerinin görev süreleri kısaltılmalı mı?’  gibi soruların yer alacağı referandum yapılırsa bu formatta yapılan ilk referandum özelliği taşıyacak.
Hükümetin değişmesini isteyen ve en başta talep ettikleri yerine geldiği halde eylemlerini durdurmayan sarı yelekliler için referandum sonrasında da hiçbir şeyin değişmeyeceğini düşünüyorum. Eylemlerinin tek amacı Macron yönetimini devirmek ve maalesef Macron bu gösterileri başarılı bir şekilde dağıtıp geri püskürtemedi.

Yorumlar

Booking.com