Booking.com
Booking.com

Motosiklet Sürmek İsteyenlere Tavsiyeler
Bisiklet sürmenin tadına doyamayan biri olarak motosiklet her zaman ilgimi çekmiştir. Daha hızlı olması ve araba gibi kapalı bir alana mahkum olmadan yolculuk yapabilme lüksü gibi artıları sebebiyle bir çok insan içinde vazgeçilmez bir ulaşım aracıdır motosiklet. Üniversite yıllarımda zaman zaman sürmüş olsam da ilk motosikletimi 2018 yılında alabildim. 

Öncelikle motosiklet almaya karar verdikten sonrası çorap söküğü gibi geliyor. Ancak iş motoru almakla bitmiyor. Adım adım dikkat edilmesi gerekenleri buraya yazıyorum umarım faydası dokunur.

  1. Öncelikle ne tarz motor almak istediğinize karar vermelisiniz. Arazide motor sürmek istiyorsanız cross yada enduro, uzun yol planlarınız varsa touring, yarışlara katılmaya niyetliyseniz racing, günlük ulaşımınız da kullanmak için scooter, commuter ya da naked (benim tercihim bu oldu), ve kendinize özel yaptırabileceğiniz chopper tarzı motorlar mevcut.
  2. Motorunuza karar verdikten sonra iyi bir ehliyet kursu araştırmalısınız. Hiç bir dersi hafife almadan tüm detaylarıyla her şeyi öğrenirseniz sınavda rahat geçersiniz. Ancak ne olursa olsun ehliyet kursunda aldığınız dersler yetersiz olacaktır. Özel ders almanızı yada motosiklet akademilerine katılmanızı tavsiye ederim. Ben A2 sınıfı ehliyet aldım. A sınıfı alabilmek için en az iki senedir A2 ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir.
  3. Ehliyet işini de çözdükten sonra ilk işimiz ekipmanımıza karar vermek olmalı. Ekipmansız motor sürmek bir nevi intihar sayılır çünkü. 
  • Öncelikle ben kaskımı Bell marka tercih ettim. Kaliteli bir kaskın fiyatı ortalama 1000 Tl'den başlıyor ve artarak devam ediyor. Tam kapalı kask almanızı tavsiye ederim. Çenesi açılır ya da yarım kasklar çoğu kişiye cazip gelse de ben güvenli bulmuyorum. Kaskı seçerken taktığınızda kaskı sabit tuttun ve başınızı sağa sola çevirin. Başınız içinde hareket etmemeli ancak çokta sıkı olmamalı. Son olarak havalandırma özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. 
  • Korumalı ceket olarak venom markasının mevsimlik modelini tercih ettim. Yazın sıkıntı çıkarmıyor ama kışın üzerine yağmurluk giyiyorum. Ceket seçerken sırt, dirsek ve omuz koruması olmasına dikkat etmelisiniz. 
  • Pantolon seçiminde kalça ve diz koruması olmasına dikkat etmelisiniz. 
  • Korumalı bot seçerken uzun olmasına dikkat edin. Bilekte bitmesin kaval kemiği koruması da olsun. 
  • Kendi bedenime göre bir tek alpinestars markasında bulabildim. XS :) Ne yazık ki benim eldivenlerimin koruması yeterli değil. İlerleyen zamanlarda değiştirmeyi düşünüyorum. Deriden ve kalın plastikten yapılma bir eldiven almayı planlıyorum.
      4. Ekipmanınızı tamamladıktan sonra motosikletinizi alabilirsiniz. Onlarca marka arasından genellikle en fazla tercih edilen markalar Honda ve Yamaha oluyor. Ama ben kendime uygun bir motoru Suzuki'de buldum. Parçaları diğer motorlara göre daha pahalı olduğu için fazla tercih edilmiyor ama sağlamlık konusunda on üzerinden on alır. Ben özellikle ABS özelliği olan bir motor olmasını istedim çünkü ani frenlerde motosikletin tekerlekleri kilitlenebiliyor bu da direk kazaya sebep oluyor. Bu özelliği bir kez hayatımı da kurtardı. Acemilikte ani fren kaçınılmaz. 
      5. Motorunuzu da aldıktan sonra önce boş alanlarda bol bol pratik yapıp motorunuza alışmanızı tavsiye ederim. Kendinizi hemen trafiğe atmanız doğru olmaz. Motosiklet kullanmak araba kullanmaya asla benzemiyor trafikte araba sürücüleri  motosikletlilere karşı duyarsız ve hayatlarını sürekli tahlikeye atıyor. Bu yüzden motorunuzu iyice tanımadan trafiğe çıkmayın. 
       6. Motor sürmede ne kadar iyi olursanız olun uzun yola tek çıkmanızı tavsiye etmem. Hatta yeni başlarken mutlaka motorcu arkadaşlarınızla birlikte trafiğe çıkın ve onları gözlemleyin. Birlikten kuvvet doğar unutmayın. 


Genel itibariyle bu konulara dikkat etmeniz sizin için kurtarıcı olacaktır. 
Tekerinize taş değmesin :) Yorumlar

Booking.com