Booking.com
Booking.com

Amsterdam'da İki Gün - HollandaHerkesin bambaşka sebeplerle de olsa çok merak ettiği ve gitmek istediği bir şehir olan Amsterdam'dan bahsedeceğim sizlere.
Öncelikle farklı yerler görmek ve kısa süreli bile olsa oralarda yaşamak insana bambaşka hisler yaşatıyor. Burada sokaklar birbirine kanallarla bağlıydı, şehir sakindi ve her yere bisikletler ile gidiliyordu. Yani tam manasıyla ömür uzatan bir şehirdi diyebiliriz :) Daha bilinçli bir şekilde oraya gitmiş olsaydım asla yapmazdım dediğim bir iki şey dışında genel hatlarıyla mükemmel bir hafta sonu geçirdim diyebilirim. Gelelim iki günde Amsterdam turunu nasıl yaptığıma;
Öncelikle daha avantajlı olacağını düşündüğüm için gidip 50€ya I Amsterdam City kart almamla başladı her şey. Tek pişmanlığım bu oldu :) 50€ yu amorti etme üzerine bir gezi planı yaptım ve bu sayede birçok müze görmüş oldum :DAma gel gelelim ben sokaklarda gezdikçe aslında görmek istediğim tek şeyin daha fazla sokak olduğuna karar verdim ama iş işten geçmişti. Önce size Amsterdam kartın içeriğinden bahsedeyim;
Şuanlık güncel fiyatı ; 24 saat - 57€ , 48 saat - 67€ , 72 saat -77€ ve 96 saat 87€
Sunduğu imkanlar : Ücretsiz ve limitsiz halk ulaşım araçları kullanımı, Kanal Turu, Van Gogh Müzesi ~ Stedelijk Müzesi Amsterdam ~ Rembrandt House Müzesi ~ARTIS Kraliyet Hayvanat Bahçesi ~ Amsterdam Müzesi ~ Hermitage Amsterdam ~ Foam Photography Müzesi ~ EYE Film Müzesi ~ Portrait Gallery of the Golden Age ~ Our Lord in the Attic ~ De Nieuwe Kerk Amsterdam ~ Het Scheepvaartmuseum (The National Maritime Müzesi ) ~ Amsterdam Diamond Müzesi ~ Jewish Cultural Quarter ~ NEMO Science Müzesi ~ Tropenmuseum ~ ARTIS-Micropia ~ Amsterdam Castle Muiderslot ~ Museum Het Schip ~ Museum of Bags and Purses ~ Allard Pierson Müzesi ~ Bijzondere Collecties UvA ~ Dutch Resistance Müzesi ~ Amsterdam Pipe Müzesi ~ Cobra Museum of Modern Art ~ Museum Van Loon ~ Museum Willet-Holthuysen ~ Hortus Botanicus Botanical Gardens ~ Bijbelsmuseum ~ Huis Marseille Photography Müzesi ~ Oude Kerk ~ Amsterdam ArenA - Ajax Stadium Tours ~ Amsterdam Tulip Müzesi ~ Houseboat Müzesi ve daha bir çok mekan.

KANAL TURUBen buradan hangilerine gittim peki? Öncelikle elime bir harita aldım ve her zaman ki gibi bir daire çizdim. Gezime başladığım yer merkez metro istasyonu oldu. Burada ilk önce kanal turu hakkımı kullanmak istedim ve bir güzel Amsterdam'ı turladım. Üstü açık bir tekneye binmek istedim ama bu karta dahil değilmiş.

DAM MEYDANIArdından yeni kilisenin olduğu meydana doğru yürümeye başladım. elinizdeki haritada zaten sağlı sollu ziyaret edebileceğiniz mekanlar mutlaka yer alıyordur. Zaten kilise ve kraliyet sarayının olduğu ünlü Dam Meydanına gelince anlayacaksınız.

MUSEUMPLAIN
                                                     

Şehrin güneyindeki Zuid bölgesinde bulunan ve adını çevresindeki müzelerden alan Museumplein’de ülkenin de ana müzelerinden olan Rijksmuseum, Van Gogh Museum, Stedelijk Museum ile yine kentin en önemli konser salonlarından olan Concertgebouw ile Coster Diamonds ve House of Bols da yer alıyor.
Amsterdam açıkçası müzelerden geçilmeyen bir şehir. Benim en beğendiklerim bu bölgede Van Gogh Müzesi ve Elmas müzesi oldu.
Ayrıca Anna Frank'ın evide oldukça popüler ancak çok uzun kuyruklar olduğu için bu eve girmedim.

YEL DEĞİRMENLERİHollanda da yel değirmenleri pek meşhur bildiğiniz gibi bende Amsterdam sınırlarından ayrılmadan görebileceğim bir adet buldum ama açıkçası beklediğim gibi çıkmadı bu sebeple haritada kocaman gösterdiklerine aldanmayın :) Ama şunu da belirtmeliyim ki Amsterdam sınırları içinde kalan 6 yel değirmeninden biri ve 1725 yılından kalma. Tarihi değeri göz önünde tutulursa görmekte fayda var :)
Ama daha güzel görüntüler için Zaanse Schans köyüne gitmenizi tavsiye ederim.

BOL BOL FOTOĞRAF ÇEKİNAçıkçası Amsterdam'da caddeler, binalar ve manzaralar o kadar hoş ki sadece her sokakta yürümek istiyor insan. Size tavsiyem elinizde harita sokak sokak dolaşın.

YEME - İÇME


Heryerde coffee shop'lar var ama içinde uyuşturucu olan ürünlerde sattığı için dikkatli olmanızı öneririm. Ben daha çok hakkımı tatlıdan yana kullanarak bilindik şeylerin dışına çıkmadım. ANCAK her fırsatta farklı farklı dükkanlardan peynir tattım ve mümkün mertebe istifledim :) Bu arkadaşlar dünyaya peynir üretmek için gelmiş kesinlikle :) 
Pompoen,Erwtensoep, Bitterballen ve patateste deneyebileceğiniz yiyeceklerden :) Başka uluslararası markaları da bulma şansınız var.

GİETHOOM

Hollanda'da bulunan bu köye gidemedim. İçimde kalan tek şeyde bu oldu Hollanda için. Siz siz olun planınızı iyi yapın ve bu harika yere de zaman ayırın.


Bonus:


Yorumlar

Booking.com