Booking.com
Booking.com

Barcelona'da Yapılacak 10 Şey


Öncelikle Barcelona'ya gelmeden önce etraflı bir araştırma yapıp gezi planı çıkarmanızı tavsiye ederim. Ben gelmeden önce az çok neler yapacağımı kafamda belirlemiştim zaten. Geri kalanları ise geldiğimde turist bilgilendirme noktalarından öğrendim :)
Şimdi size on maddelik bir liste sunacağım daha sonra üstünde bir kaç kelam daha edeceğim :) Ayrıca ulaşım, konaklama ve yemek konularını ayrı ayrı yazılar şeklinde hazırladım onlara da göz atabilirsiniz:)
 1. Gaudi'nin Eserlerini Fark Edin - Sagra da Familia 
Barcelona'da tüm turistik yapıların büyük çoğunluğunu Gaudi adlı ünlü mimarın eseri olduğunu bilmelisiniz. Bu eserleri her gördüğünüzde birbirine ne kadar benzediklerini de hemen fark edeceksinizdir. Burada en önemli ve görmenizi istediğim eseri tabi ki halk arasında  "Bitmeyen Kilise "  denilen Sagra da Familia Kilisesi. Bu kilisenin yapımına 1882 senesinde başlanmış ancak mimarı Gaudi'nin ölmesi sebebiyle hala bitirilememiş. Söylenenlere göre Gaudi'nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin güçlüğü ve inşaatın halk tarafından gelen yardımlarla devam etmesi de kilisenin geç bitmesinin sebeplerinden. Ancak benim yorumumu sorarsanız eğer ; Barcelona'ya gittiğinizde sizde fark edeceksiniz ki buldukları her yapının girişine iki görevli dikmişler her yere parayla sokuyorlar. Sagra da Familia 'ya gittiğimde de etrafında ki makinelere dikkat ettiğimde makinelerin sağa sola dönmekten başka bir şey yapmadığını fark ettim. Belki o sıra çalışmıyordu belki gerçekten göstermelik bilemem ama bana göre kilisenin bitirilmesi kesinlikle turistik kazanç elde etmek amacıyla uzatılıyor.
Önemli not : Kiliseye giriş 16€. Eğer internetten bilet alırsanız 15 € ve istediğiniz saatte randevu alabilirsiniz. Eğer bilet almak için kiliseye giderseniz yüksek ihtimalle sizi birkaç saat sonrasına atacaktır.
Bunun dışında Casa Mila, Palau Güell, Casa Battlo gibi yapılarını da görebilirsiniz.
2. Park Güell' de dolaşın
Yine bir Gaudi eseri :) Parkı o kadar çok sevdik  ki yarım günümüzü orada geçirmişiz farkında olmadan. Hızlıca parkın detaylarına girersek ;
 • Parkın iki bina ve terastan oluşan Gaudi yapılarını içeren bir kısmına girişi tabi ki ücretli yapmışlar. Buraya girmek için eğer o anda bilet alıyorsanız 8€ vermeniz gerekiyor. Ancak internet üzerinden bilet almanızı tavsiye ederim çünkü ; hem 7€ euro ya almış olursunuz hemde belirlediğiniz saatte parka giriş yaparsınız. Biz bileti oradan aldık ve iki saat sonra eserlerin olduğu alana girebildik.
 • Buraya gelene kadar hiç bir yerden hediyelik eşya almayın çünkü burada hediyelik eşyalar 1€ dan başlıyor ve mağazalara oranla çok uygun fiyatlarda devam ediyor. Barcelona'da belli yerlerde birçok sokak satıcısı görmeniz mümkün. Park Güell'de onlardan biri bunu başka bir yazımda ayrıntılı vereceğim.
 • Parkın zirvesine kadar çıkın. Çıktıkça Barcelona ayaklarınızın altında kalacak :)
 • Eğer sizin için de çok önemli değilse ücretli kısma girmeseniz de olur bir şey kaybetmezsiniz.
3. La Rambla Caddesi ve Çevresi'ni Dolaşın
Barcelona'yı Barcelona yapan yerlerden biri  La Rambla'dır hiç tartışmasız. Barcelona da kaldığım üç gün boyunca dönüp dolaşıp vardığım, gezmeye doyamadığım tek yerdir. La Rambla, ortasında yürüyüş yolunun bulunduğu, sağından ve solundan trafiğin aktığı, onların yanında tekrar kaldırım ile tamamlanmış bütünlüğe denir. İspanya'da birçok La Rambla varmış ama benim bahsettiğim Plaza Catalunya’nın bittiği yerden aşağı doğru uzanan ağaçlık cadde :)
Bu caddeyi sabah öğle akşam ve gece dört posta gezmenizi tavsiye ediyorum. Ortada ki yürüyüş yolunda bulunan kafe ve restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. İspanya'nın meşhur Tapaslarını tadabilirsiniz. Yada hediyelik eşya satan birçok dükkan mevcut birşeyler satın alabilirsiniz ama tavsiye etmem ara sokaklarda aynı ürünleri daha ucuza bulma şansınız var.  Bunun yanında canlı heykeller ve sokak şovları da güzel oluyor.
Caddenin iki yanı da harika ama ben en çok sırtınızı sahile verdiğinizde sağda kalan bölgeyi beğendim ve vaktimi çoğunlukla orada geçirdim :) Neredeyse tüm sokaklarda tek tek yürüdüm. Tavsiye ediyorum. Ayrıca orada bulunan Catedral'de ünlü yapılar arasında , uğrayabilirsiniz.
4. Poble Espanyol - Yapay İspanyol Köyü'nü Ziyaret Edin

İlk etapta bu köye gitmeyi düşünmüyordum . Güzel olacağına ihtimal vermemiştim. Ancak gittikten sonra iyi ki dedim.  Ayrıntılara gelelim;
 • Giriş ücretli : 12 Euro . ( Akşam gitmek isterseniz indirimli.)
 • Turistler için açık kalıyor olmasına rağmen yoğun turist akını yok. Sakince gezebilirsiniz.
 • Hediyelik eşya alabilir , İspanya'ya özgü zanaatleri gözlemleyebilirsiniz.
 • İspanya'ya özgü 117 farklı bina yapısını inceleme fırsatı yakalamış olursunuz (Ayrıntılar )
 • Cam, Seramik, Deri yada Elmas ustalarını iş üzerinde görebilirsiniz.
 • Köyün kendi sitesinde ki aktiviteler bölümden gideceğiniz gün gerçekleşecek etkinlikleri takip edebilirsiniz.
Daha fazlası için siteyi inceleyin derim :) https://www.poble-espanyol.com/en
5. Flamenco Gösterisi İzleyin  

İspanya'ya gelip de flamenco izlememek olmaz dedik hemen La Rambla caddesinde ki turist bürosundan bir gösteriye rezervasyon yaptırdık. Tabi öğrenci işi olsun dedik ve 15€ luk bir gösteri izlemeyi tercih ettik. Biletleri aldık çok heyecanlıyız hemen salona koştuk. Afişlere bakıyoruz güpgüzel dansçılar , mekan tıklım tıklım dolu. Tamam dedik harika bir yer :D İçeri önce müzisyenler geldi. Adamlar başladılar çalıp söylemeye daha sonra iki dansçı geldi ve flamenco başladı. Gösteri yarım saat sürdü ama o kadar hızlı ve enerjik bir dans ki oynayanlar da bizde yorulduk açıkçası :) Ben her şeyi çok beğendim de dansçıların giyimi ve kiloları izleyenlere hakaretti bence. Mekanın tek sıkıntısı buydu. Ama diğer yerler 45 € dan aşağı bilet satmıyorsa bu kadar da olsun dedik ve memnun bir şekilde mekandan ayrıldık :)
( Bu arada erken gitmekte fayda var çünkü yer kalmayabilir. Ayakta izlemek çokta eğlenceli değil )
( Mekanın adı Tarantos)
6. Castel de Montjuic 'e Çıkın
Montjuic bölgesi zaten hoşuma gitmişti, Castel ile taçlanmış oldu. Pable Espanyol'dan direk otobüs mevcut. Kaleye çıkarken ayrı güzel, kalede ayrı güzel, ve nihayet kaleden inerken ayrı güzel manzaralarla karşılaşıyorsunuz :)
 • Kaleye giriş 5€. Gençlere indirimli.
 • 18 yy dan kalma bu kaleden Barcelona'nın dört bir yanını görebiliyorsunuz.
 • Kaleden şehre inerken yürümeyi tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Temiz hava ve Barcelona manzarası eşliğinde direk sahile iniyorsunuz.
7. Denize Girin
Barcelona bir sahil kenti olduğu için denize girmemek ayıp olur. Biz sonbahar döneminde gittiğimiz için çok şiddetli dalgalar vardı bu sebeple girmedik ancak sahil boyunca yürümeyi ve kumsalda oturmayı ihmal etmedik. Barcelonata diye araştırma yaparsanız o bölgeyi de gitmeden görmüş olursunuz.
8.  Palau Nacional'a Gidin

Katalan Ulusal Sanat Müzesi'nin bulunduğu bu yapı görülmeye değer yapılar arasında. Ben müzeye girmedim. Binanın olduğu bölgeyi dolaştım ve manzaranın tadını çıkardım. Poble Espanyol gibi yapılarda yakınlarında olduğu için daha sonradan oralara geçtim. Buranın bir özelliği de akşamları belli saatlerde havuzun renkli ışıklarla birlikte çalan müziğe eşlik etmesi. Köyden dönerken gördüğüm kalabalık karşısında şaşkın kalmam ve sebebini soruşturmamla bunu öğrendim . Bende herkesle bekledim ve izledim. Gösteri güzeldi ancak o kadar çok kalabalık vardı ki yürümek imkansızdı, insanlar da dip dibeydi mecburen buda hırsızlara davetiye oldu. Az kalsın cüzdanımı kaptıracaktım ama sürekli tetikte olmam sebebiyle kurtardım. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
9. Tapas Tadın

Gezerken fark edeceksiniz ki her yer de çılgınlar gibi Tapas satılıyor. Açıkçası ben yemedim :D Biz orada Türk bir dönerci bulduk orada yemeğimizi yedik.( 3 tane İstanbul döner var, işletmecisi Türk olanı tercih ettik.) İstesek tadardık ama bizim bildiğimiz meze. Birçok farklı versiyonuyla sunuluyor. Ben ilk etapta yemek sanmıştım ama genellikle iki öğün arası atıştırma olarak yeniliyormuş. Deneyip mesaj atarsanız çok sevinirim bir yandan da merak içindeyim :D
10.  Maremagnum Köprüsünden Geçin 

Arkadaşımla akşam vakti  La Rambla'dan Maremagnuma oradan da lunaparkın olduğu caddeye geçtik.  Akşam olunca ışıklandırmanın da güzelliğiyle köprü ve etrafı daha da harika oluyor. Ben sokak satıcılarını çok seviyorum daha samimi geliyor yol boyunca her yerde tezgahlarda kurulmuş oluyor :)
Ayrıca küçük bir not Lunaparkın olduğu caddede birçok dükkan var oraya gündüz gidip alışveriş yapmanızı tavsiye ederim.
--
Güzelim Barcelona'yı on maddeye sığdırmam imkansızdı ama kendi tecrübelerimi yansıtmaya çalıştım. Orada gitmek isteyipte gidemediğim bir tek Tibidabo kaldı. Merkeze çok uzak ve dağın tepesinde bir kilise. Hemen yanında da bir eğlence parkı var. Barcelona'ya bir daha gidersem eğer 1 denize gireceğim 2 Tibidaboya çıkacağım.
Benden şimdilik bu kadar inşallah yararlı olmuştur :)
Son bir tavsiye mutlaka her ziyaret edeceğiniz yapıyı önce kendi sitesinde bir ziyaret edin :)
Keyifli seyahatler :)

Yorumlar

Booking.com