Booking.com
Booking.com

Belçika Schengen Vizesi

Bu yazımı özellikle çok sade ve madde madde yazacağım. Vize başvurusu yaparken bir çok blogtan ve siteden faydalandım. Ekşi sözlüğüne hakkını yiyemem. Neyse öncelikle ben erasmus staj hareketliliği programı kapsamında Belçika 'da staj yapacağım ve bunun için vize başvurusunda bulundum.
Bana hibe çıkmadı bu yüzden hesabımda belli bir miktar para gösterdim. Ne kadar çok gösterirseniz o kadar iyi olacaktır. Euro bölgesi olduğu için kalacağınız zamana göre de ayarlamalısınız parayı.
Ben kısa süreli vizeye başvurdum çünkü stajım 3 ay sürecek. Özellikle kısa dönem istedim çünkü uzun dönem daha çok uğraştırıyor.
Vize başvurusunu konsolosluk direk kabul etmiyor bu yüzden VFS Global adlı şirket üstünden başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Bir ay önceden " 0212 373 58 04 " numaralı telefondan şirketi arayıp randevu almalısınız.
Kısa ve uzun süreli başvurular için gerekli evraklar burada liste halinde var. Ancak duruma göre ek evrak talep edebilirler. Ben bu evrakların yanında ek olarak neler verdiğimi de anlatacağım.
http://www.vfsglobal.com/belgium/turkey/tourist.html - kısa
http://www.vfsglobal.com/belgium/turkey/internship_studentprivate.html - uzun
Kısa süreli vize aldığım için turist vizesini anlatacağım.
1. Geçerli pasaport. Ayrıntılar verdiğim linkte var . Ek olarak öğrenciler 25 yaşlarına kadar kullanabilecekleri harçsız pasaportları emniyet müdürlüğüne defter bedelini yatırdıkları dekont ve öğrenci belgesi ile giderek alabilirler.
2. Vize başvuru formu. Bu linkten yardım alabilirsiniz. Ayrıca multi seçeneğini işaretlemenizi öneririm.
3. Sonuç Belgesi .Eğer vize vermezlerse sebebini anlattıkları dil.  Fransızcayı işaretledim. Fransızca bilen bir arkadaşım olduğu için.
4. Fotoğraf . Bu linki iyi inceleyin her biyometrik fotoğraf kabul edilmiyor zira.
5. Seyahat planını açıklayan dilekçe kısmına siz yapacağınız stajı yada gideceğiniz eğitim kursunu anlatan bir dilekçe yazıyorsunuz. Belçika Büyükelçiliğine diye başlıyorsunuz dilekçeye tabi İngilizce'sinin yazıyorsunuz. Şurdaki örnek yol gösterebilir dilekçemin kopyası olmadığı için koyamıyorum siteye. Bu arada dilekçe el yazısıyla yazılacak.
6. Bu kısımda şirketten alınan yazı yerine üniversitemin erasmus ofisinden aldığım vize yazısını koydum.
7. Finansal durumu gösteren belgeler. Bu beni yoran kısım oldu . İşlek banka hesaplarımın hesap dökümlerini aldım (vize için olduğundan banka yönetimine imzalatıp  imza sirkülerini de aldım ) ve bu banka hesaplarının hesap kartlarının fotokopilerini çektim.
Babamın maaş dekontunu koydum yine imza sirkülü bir şekilde ayrıca hesap dökümünü bana sponsor olduğuna dair dilekçesini ve SGK giriş belgesini istediler daha sonradan. Bunları ek olarak istiyorlar.
Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisini verdim.
Üstte verdiğim linkteki forma uygun gitmek amacıyla 8 ve 9 u geçiyorum bizle ilgisi yok.
10. AXA Sigortadan 50 euroluk sağlık sigortası da bulunan bir seyahat sigortası yaptırdım. Sağlık sigortası önemli vesselam.
11. Konaklama. Birçok siteden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Tavsiyem bakiyesiz sanal kart kullanın. Ben bookingten bir aylık olacak şekilde toplamda 3 aylık yaptırdım . Kabul ettiler. Bu arada daha sonradan kendime bir yurt ayarladım ama vize başvurusunda bu beni idare etti hemde prosedürü daha az.
12. Pegasustan ucuza uçak rezervasyonu yaptırdım. Gidiş dönüşüm tam 3 ay ediyordu.
13.Vize ve şirkete vereceğimiz ücret. Toplamda 324 tl ödedim. Ek olarak 30 tl de kargo ücreti verdim. Vizem çıktıktan sonra pasaport eve geldi . ( Bursa)
14. Ayrıca benden ek olarak karşı taraftan bir davet mektubu da istediler.
Ben tüm bunlara ek olarak Kimlik fotokopimi de koydum. Ayrıca annemden de bir sponsor oluyorum dilekçesi aldılar.
Ayrıca tüm evrakları kendiniz elden teslim etmelisiniz.
Sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz.
Teşekkürler.

Yorumlar

Booking.com