Booking.com
Booking.com

Berlin'de Dikkat Etmeniz Gereken Sekiz ŞeyAlmanya tüm dünyada oldukça popüler olan, gelişmiş bir ülke. Özellikle bir dönemler Türkiye’den yoğun işçi göçü aldığı için hemen hemen herkesin uzaktan yakından bir bağlantısının olduğu bu ülke bu yüzden Türklerin ziyaretine daha fazla uğramakta.
Tüm bu bağların dışında tüm dünyaca bilinen Hitler ve burada yaşanan olaylar diğer insanların buraya turistik ziyaretlerinde önemli bir etken olmakta.
Sanayisinin çoğu gelişmiş ülkeden bile ileride olması ve Endüstri 4.0 devrimine öncülük yapması da onun bir sanayi merkezi haline gelmesini sağlamakta.
Almanya hakkında daha fazla bilgi vermek isterdim ancak konumuza dönmeliyiz. Şimdi size Berlin hakkında ki gözlemlerimi anlatacağım. Umarım seyahatinizde faydasını görürsünüz.

  1. En Önemlisi: Bilet

Almanya’da toplu taşıma araçlarında bizim alıştığımız bilet sistemi yok. Metrolarda turnike yok ve otobüslerde ve tramvaylarda bilet basmasan da kimse bir şey demiyor. Ancak buna sakın KANMA. Kesinlikle biletini al ve yolculuğunu öyle yap. Sürekli sivil görevliler tarafından ani baskınlar şeklinde siz seyir halindeyken kontrol oluyor. Eğer biletsiz binerseniz cezası 60£ . Biletinizi aldığınız an yandaki makineye de okutmak zorundasınız yoksa bilet geçersiz sayılıyor.
Diyelim ki tavsiyelerimi dinlemediniz ve yakalandınız. O zaman kesinlikle ödememek için ısrarcı olun ve özür dileyin. Turist olduğunuzu belirtin. Belki insafa gelip bırakabilirler. Eğer yine de parayı almakta ısrar ederlerse polis çağırmak istediğinizi söyleyin ya da cezanın ev adresinize (Türkiye yada başka ülke) gönderilmesini isteyin. Elden vermek son yapacağınız iş olsun.  1. Bildiğiniz Gibi Değil


Eğer bir Avrupa turu içerisindeyseniz büyük haritalı küçük şehirlere alışmışsınızdır. Berlin kesinlikle öyle değil. Ben diğer ülkelerde ki gibi yürüyerek gezme planları yaparken aslında ne kadar büyük bir hata yaptığımı arkadaşım sayesinde anladım. Bu arada Berlin’de yaşayan bir tanıdığınız varsa onunla gezin. Berlin gerçekten bildiğiniz gibi değil.

  1. Planı Dikkatli yapın

Eğer birkaç günlük bir gezi planınız varsa mutlaka en çok görmek istediğiniz yerleri iyi seçin çünkü Berlin çok büyük ve birkaç güne çok güzel yerlerin hepsini görmeniz imkansız. Normal bir gezi planı için en az bir hafta ayırmalısınız. Son olarak kesinlikle gitmek istediğiniz yerlere internetten iyice bakıp öyle gidin çünkü bazı yerler abartıldığı kadar güzel olmayabiliyor. Berlin’de gezilecek yerler için tıklayın.
  1. Alışveriş Cenneti

Özellikle bu konu kadınlar için daha büyük anlamlar ifade ediyordur. Berlin’de alışveriş yapmak kadar güzel bir şey olamaz. Ünlü markaların hepsini diğer ülkelerde olduğundan daha fazla çeşitli ürünlerle burada bulabilirsiniz. Kozmetik ve giyim alışverişinizi mutlaka buradan yapmanızı öneririm. Ayrıca marketlerde çok ucuz. Türk lirasına çevirdiğinizde bile ucuz ürünler var burada. En az bir gününüzü alışverişe ayırabilirsiniz.
Berlin'in simgesi ayı, bu yüzden her yerde hediyelik ayı satılmakta. Gördüğünüzde şaşırmayın. Birde Berlin duvarının yakınında duvardan parça sattığını iddia eden satıcılara inanmayın.

  1. Döner Yiyin

Evet arkadaşlar doğru duydunuz. İnanın Berlin’de ki Türkler döneri harika yapıyor. Merkezden ayrılmak istemezseniz bulunduğunuz yerlere yakın dönerciler mutlaka vardır. Ama eğer merkezden ayrılmak isterseniz mutlaka Kreuzberg’e gidin bu işin asıl yeri orası :)

  1. Mevsime Dikkat

Coğrafya bilgimizi hortlatalım ve kuzeyin her zaman soğuk olduğunu hatırlayalım. Berlin’e kışın gitmek zorunda değilseniz yazın gidin ve serin serin gezin. Eğer kışın gidecekseniz soğuk hava ve yağmura hazırlıklı olun. ( Ben sonbaharda gittim. Belçika sıcacıkken Almanya’da ki yağmur gezimi oldukça zorlaştırdı. )
  1. Metro SistemiBerlin’de metro ve tramvayı sık sık kullanın ancak dikkat edin oldukça karışık bir sistem var. Hatta bazı noktalar o kadar düzensiz yapılmış ki yıllardır orada yaşayanlar ancak çözmüştür. Bu yüzden herhangi bir karışıklık durumunda sorunun sizden kaynaklı olmadığından emin olabilirsiniz.
Not: Hava alanına giden metrolarda dikkatli olun. Bazen yön değiştiriyor. Duyuru yapıyor ancak Almanca olduğu için anlamayabilirsiniz. Her an tetikte olun. ( Başıma geldi)
  1. Couchsurfing Kullanın- Yerel Halk ile Tanışın

Berlin’de koç bulursanız harika bir seyahat deneyimlemiş olursunuz. Berlin bu noktada oldukça yardımsever insanlarla dolu.
Sizlerinde eklemek istedikleriniz varsa yorum olarak bırakabilirsiniz.
Sevgiler.

Yorumlar

Booking.com