Booking.com
Booking.com

Brugge'den Kısa Notlar


19-23 Ekim 2017 tarihleri arasında beş günlük bir sürede Brugge'de iş durumum sebebiyle bulundum. Takip edenlerim bilir geçen sene üç ay Belçika'da staj yapmıştım. O zamanlar Brugge (Brüj) 'e bir daha gelebileceğimi pek ummuyordum. Velhasıl geldik beş gün doya doya kaldık bu şehirde. Bana da sizlere tavsiyeler yazmak düştü :)

Hangi Mevsimde Gelinir?
Kesinlikle yaz. Çünkü Belçika kuzeyde olmasından dolayı yazın bile aman aman sıcakları görmeyeceğiniz bir memlekettir. Bizim geldiğimiz tarihlerde hava soğuktu ve yağmur vardı bu sebeple insan şehrin tadını pek çıkaramıyor.
Kışın geldiyseniz, yapacağınız en güzel şey akşamları Grote Markt ( Büyük Meydan) da bulunan kafelerden birine oturup şehri izlemek olabilir yada Jan Van Eyck Meydanından başlayarak kanal boyunca beğendiğiniz bir kafeye oturabilirsiniz.  Yada kanal yürüyüşüne Bonifacius Köprüsünü görmekle de başlayabilirsiniz.

Brugge'e Ulaşım 
Brugge konum itibariyle ülkenin batısında yer almaktadır. Brüksel'den ve diğer şehirlerden tren ile en hızlı şekilde gelebilirsiniz. ( Brüksel - Brugge arası trenle ortalama 1.30-1.45 dk) Tren biletini gişeden alabileceğiniz gibi makinelerden de alabilirsiniz. Ama makineler kredi kartıyla çalışmakta bu sebeple nakit almak isterseniz gişelerden almalısınız. Onun dışında trenlerde kontrol olur kaçak yolculuk yapmayı denemeyin. Tren saatleri için; Belgian rail.
Eğer araba kiraladıysanız bunu da şu yazımda bulabilirsiniz; E-40 üzerinden Brugge'e varabilirsiniz. Google haritalardan yardım almanızda fayda var.
Brugge'de Konaklama
Burada erken rezervasyon ile ortalama fiyatlarda konaklama yapabilirsiniz. Ancak özellikle kalacağınız yerin kapanış saatine dikkat etmenizi öneririm. Çünkü bazı oteller akşam 8 dediniz mi resepsiyonu kapatıp gidiyor. Hostellerde bu saat 11'i bulabiliyor. Rezervasyon yapmış yada parasını dahi ödemiş olsanız açıkta kalabilirsiniz aman dikkat. Rezervasyon için booking.com u kullanabilirsiniz. Ben her zaman bu site üzerinden yapıyorum, güvenilirdir.
Booking hakkında ki yazım için ; Booking.com nedir?

Brugge'de Ne Yenir?
Yeme- içme mekanları genelde geç saatlere kadar açık oluyor önce bunun müjdesini vereyim. Turistik bir şehir olduğu için farklı lezzetler bulmanızda mümkün. Eğer Türk Restoranları isterseniz şehrin içinde de uzağında da rahatça bulabilirsiniz.
Brugge'ün yerel lezzetlerine bakacak olursak ; patates kızartması , deniz mahsulleri,  Flaman Yahnisi ( stoofvlees), Kuşkonmaz, Waffle ve tabi ki çikolata deneyebileceğiniz diğer lezzetlerdir. Ama özellikle midyeyi çok seviyor olmaları da dikkatimi çekmişti. Ama Türkiye'de olduğu gibi sokak başlarında değilde restoranlarda şık sunumlarla yiyebiliyorsunuz.
Nerede yemek yemeliyiz sorusuna cevap vermeyeceğim çünkü bu biraz riskli :) Zaten sadece birkaç restoran biliyorum bu sebeple triadvisor gibi sitelerden yardım alabilirsiniz birçok insanın yorumunu okumakta fayda var .

Brugge'de Alışveriş
En sıkıntı yaşadığımız nokta bu oldu 17:30-18:00 dediniz mi neredeyse tüm dükkanlar kapanıyor. Eğer alışveriş gibi bir isteğiniz varsa bu saatten önce başlamanız gerekir. Biz bu sebeple fazla mağaza gezme şansı bulamadık. Katıldığımız fuardan döndüğümüzde çoktan akşam oluyordu.
Dönmeden bir önceki gün biraz daha erken geldik ve mağazaları dolaştık tabi yine hepsine yetişemedik. Genellikle hediyelik eşya satan yerler ağırlıkta. Çok ünlü mağazaları bulabileceğiniz gibi uygun ürünler satan yerlerde keşfedebilirsiniz.
Zuidzandstraat ve Steenstraat boyunca birçok ünlü mağazayı göreceksiniz benim en favori mekanım Flying  Tiger oldu. Burada ufak tefek ama uygun fiyatlı bir çok eşya bulabilirsiniz. Takvim, not defteri, kupa, şişe her şey var :)

Umarım bol bol gezip doyamadığınız bir tatil geçirirsiniz Brugge'de :)
Sevgilerimle.

Yorumlar

Booking.com