Booking.com
Booking.com

Brüksel'den Notlar


Brüksel'e 4 aylık Erasmus stajım için geldim. Yeni olaylar tecrübe ettikçe buraya kaydedeceğim. İlk izlenimlerimle başlayalım :)
Metro
Başlangıcı Brüksel metrolarıyla yapmak istiyorum. Hayatımda gördüğüm en iğrenç metro temizliği Brüksel'de maalesef. Evsizlerin evi haline gelmiş metrolarda ve çevrelerinde kesinlikle kokudan duramazsınız. Sırf bu kokuya katlanmamak için otobüs yada tramvay kullanıyorum.
Diğer bir yandan metrolarına sistemsel olarak bakarsak anlaşılması kolay ve kullanışlı bir güzergahı var. Zaten Brüksel merkezi oldukça küçük bir alan.
Tramvay
Tramvay ile şehrin birçok noktasına kolayca seyahat edebilirsiniz. İyi yanı çoğu insan trama binerken kart basmıyor. Eğer kart alma durumunuz yoksa tram kullanabilirsiniz. Ama kontrol olur mu ceza yazılır mı bilemem denk gelmedim.
Ulaşım Kartı
Burada birkaç ay kadar kalacaksanız abonman kartlardan çıkarmanız da fayda var. Bunlar 50€ ya çıkardığınız ve bir aylığına sınırsız kullanabileceğiniz kartlar. Her ay yine aynı parayı ödeyerek yenileyebilirsiniz.  Pasaport bilgileriniz ve bir adet fotoğraf kart için  yeterli.
Diğer Şehirlere Ulaşım
Brüksel'den Brugge , Gent vb diğer illere tren yoluyla rahatça ulaşabilirsiniz. 25 yaş altıysanız makineden alıyorsanız bileti GoPass  seçeneğine tıklayarak indirimli biletlerden alabilirsiniz. Gişeden alıyorsanız yaşınızı da belirtmeniz de fayda var. Onun dışında eğer hafta sonu gezecekseniz tüm biletler yüzde elli indirimli zaten :)
Gare Du Nord
Brüksel'in kuzey istasyonu. Red line district 'in Siyahi versiyonunun yer aldığı caddede bulunur. Bu istasyondan çıktığınızda ( gece vakti ) belaya çıktınız demektir. Etrafta evsizler cirit atar. Paris dönüşü gece 03.00 da bu istasyonda inmiştim. Evim on dklık mesafede olmasına rağmen hemen taksiye atlayıp geldim çünkü otobüsten iner inmez gördüğüm manzara beni korkuttu. Sonuç olarak geceleri istasyon kapalı ve etrafı tehlikeli.
Charleroi Hava Alanı
Belçika'nın en işlek ikinci hava alanı diyebileceğimiz hava alanı Charleroi şehrindedir :) Buraya ulaşım Midi istasyonundan kalkan Shuttlelar ile rahatça sağlanabilir. İnternetten bilet alırsanız 14€ ama orada alırsanız (otobüsün içinden alınabiliyor) 17€. Yolculuk yaklaşık 1.30 saat sürüyor.  Alternatif olarak trenle şehre ulaşıp oradan hava alanına gidebilirsiniz. Belki paradan tasarruf edebilirsiniz ama zaman kaybı ve yorgunluğu fazla olur. Ben denemedim.
Bisiklet
Burada bisiklet kiralama olayına henüz rastlamadım. Şehir bisikletleri var onun içinde sözleşme imzalaman ve Belçika vatandaşı olman lazım. Çok fazla bisiklet kullanan var bu arada içim gidiyor.. :)
Türk Mahallesi ( Schaerbeek)
Belçika'da Schaerbeek Türk mahallesi olarak biliniyor. Bende staj sürem boyunca bu mahallede kalacağım. Açıkçası buradayken Türkiye'deymiş gibi hissediyor insan. Sıradan bir Türk mahallesinden farkı yok. Gece yoldan geçen arabalardan Türk müzikleri duyabilirsiniz yada bütün dükkanların isimleri Türkçedir. Son olarak burada yaşayan Türklerin neredeyse hepsi Afyon/Emirdağlı :)
Parklar
Brüksel'in en sevdiğim yanlarından biri. Her yerde büyük büyük parklar inşa etmişler. Büyük ve kalabalık şehirlerde de gayet geniş parklar olabileceğini de kanıtlamış oldular. Buraya geldiğinizde parklarını da gezmeyi unutmayın.  Ayrıca burada ki insanlar koşmaya bayılıyor. Günün her saatinde koşuya çıkmış bir sürü insan görebilirsiniz.
Yabancı Kökenli Nüfus
Brüksel nüfusunun neredeyse %30 unu yabancı kökenli vatandaşlar oluşturur. Başta Faslı Araplar ardından, aşağı yukarı denk sayıda olan Türkler ve eski bir Belçika sömürgesi olan Kongo'lu Afrikalılar ağırlıktadır. Zaten şöyle bir yolda yürüdüğünüzde Arapların ve Afrikalıların ne kadar çok olduğunu rahatlıkla fark edebilirsiniz. Türkleri ayırt etmeniz zor olabilir. İlk zamanlar kimse anlamıyor diyerek çok rahat konuşurduk ulu orta ama hiçte öyle değil :) Brüksel de her an karşınıza Türk çıkabilir :)
Şunu da eklemem gerekir ki burada ki Araplar kızları fazlaca rahatsız etmekte laf atmaktalar. Dikkatli olmanızda fayda var.
Evsizler
Brüksel'de her yerde fazlaca evsiz bulunmakta. Duyduğuma göre bu soruna çözüm bulunmaya çalışılmış ancak evsizler halinden memnun olduğu için çözümleri reddetmiş. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi yazdığımda sizi aydınlatacağım. Geldiğinizde şaşırmayın. Metrolarda uyuyanlar, dilenenler yada içip sızanlar. Şehir merkezi varoşlara dönmüş durumda.
Müzeler
Her ayın ilk Pazar günü tüm müzelere giriş ücretsiz.

Devam edecek...

Yorumlar

Booking.com