Booking.com
Booking.com

Budapeşte - Gezi RehberiGezmeyi seven herkesin yolunun mutlaka Macaristan-Budapeşte'den geçtiğine eminim. Şehir o kadar güzel ki ve yapılacak o kadar çok şey var ki hangi birinden başlasam anlatmaya bilemiyorum :) Her gittiğimde gezmekten keyif aldığım yerlerin ufak bir listesini bırakıyorum umarım faydalı olur :)

MACARİSTAN KÜNYE

Şehir, Tuna Nehri’nin iki yakasında kurulu. Tuna’nın batı kıyısında yer alan Buda, doğu kıyısında yer alan Peşte ve Buda’nın kuzeyinde yer alan Obuda kentlerinin, 1873 yılında birleşmesiyle oluşturulmuştur.
Kentin Buda tarafı Janós Hill olarak adlandırılan alçak bir dağ silsilesi, Peşte tarafı ise düz bir alan üzerinde yayılmaktadır.
Ülkenin Resmi Adı: Macaristan
• Başkent: Budapeşte
• Yönetim Şekli: Parlamenter Demokrasi
• Yüzölçümü: 93,028 km2
• Nüfusu: 9,7 milyon
• Türk Nüfusu: 2.619
• Resmi Dil: Macarca
• Diğer Büyük Kentler: Peç, Keszkemet
• Macarlar bulundukları bölgede Germenler ve Slavlar arasında kökleri Orta Asya’ya uzanan tek topluluktur.
1 Macar Forinti = 0,019 Türk Lirası
* Yaş ortalaması: 42 (Türkiye’de 30)

ULAŞIM VE KONAKLAMA

Ulaşımı tramvay ile sağlamanızı tavsiye ederim, yada mümkün mertebe yürüyebilirsiniz. Google map size yardımcı olacaktır. Konaklama konusunu booking.com da bol yıldız alan bir hostel ile halledebilirsiniz. Burada hostel fiyatları çok uygun. Ancak ben bu sefer hostel yerine Sofitel Hotelde kaldım oldukça konforluydu ve şehir merkezinde olması büyük avantaj oldu.

KÜLTÜREL YAPI ve EĞİTİM

Macarlar bulundukları bölgede Germenler ve Slavlar arasında kökleri Orta Asya’ya uzanan tek topluluktur. Macaristan’ın yurtdışındaki başlıca kültürel aracı halen Türkiye dahil 24 farklı ülkede temsilciliği bulunan Balassi Kültür Enstitüleridir. İlk Balassi Enstitüsü 1924 yılında Viyana’da açılmış olup, İstanbul’daki Enstitü 2013 yılında faaliyete başlamıştır.
Macaristan genelinde okuma yazma oranı % 99,4’tür. Macaristan’da müstakil bir Eğitim Bakanlığı bulunmamaktadır. Bu yüzden eğitimle ilgili konular, İnsan Kaynakları Bakanlığı bünyesinde olup, ilk ve orta öğrenimden sorumlu Devlet Sekreter Yardımcısı Dr. Maruzsa Zoltan, yüksek öğrenimden sorumlu
Devlet Sekreter Yardımcısı Dr. Zita Horvath’dır. Macaristan’da, eğitim alanında devlet himayesinde veya özel
vakıflar bulunmamaktadır.  Macaristan Parlamentosunda Eğitim Komisyonu bulunmamakla beraber, tüm siyasi partilerin Eğitim Komisyonları bulunmaktadır. Bu yönüyle bizden oldukça farklı bir sistem sürdürdüklerini söyleyebilirim. Diğer yandan eğitim konusunun ciddi bir konu olduğunu bu sebeple ayrı bir bakanlığın sırf bu alanda çalışmalar yapması gerektiğine inanıyorum.

BİZİMLE İLGİLİ OLAN TARİHİ ESERLER

Budapeşte’de bulunan Galiçya Cephesi Türk Şehitliğinde Birinci Dünya Savaşında Galiçya Cephesinde savaşan 15'inci Kolordu personelinden, 11’i meçhul asker olmak üzere 480 şehidimiz yatmaktadır.  Macaristan, çok sayıda Osmanlı dönemi eserine de ev sahipliği yapıyor. Budapeşte'de Gül Baba Türbesi, Peç'te İdris Baba Türbesi ve Yakovalı Hasan Paşa Camisi, Zigetvar'da Türk Evi ve Kanuni Sultan Süleyman Camisi bunların başlıcaları. Budapeşte Kale Bölgesinde, son Buda Valisi Abdurrahman Abdi Paşa’nın mezarı bulunmaktadır.
  
150 yıllık Türk dönemi boyunca Macaristan’da 75 hamamın inşa edildiği tahmin edilmekte olup, bunlardan Budapeşte’de bulunan Horozkapı (Kiraly), Yeşildirek (Rudas), Veli Bey (Irgalmasok) ve Küçük Ilıca (Rac) hamamları
halen aktif durumdadır. Zigetvar’da ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Hırvat asıllı Macar Komutan Miklos Zrinyi’nin büstlerinin olduğu bir Türk-Macar Dostluk Parkı bulunmaktadır.

NERELER GEZİLMELİ

Öncelikle şehir merkezi gibi bir yer arıyorsanız benim gözlemlerim Aziz Stefan Bazilikasının olduğu yer ve çevresi.. Gelelim turistik yerlere;
Matyaş Kilisesi:
700 yıllık Matyaş Kilisesi, Kale bölgesindeki Holy Trinity Meydanı’nda yer alır. Adı, kiliseyi genişleten Kral Matyaş
Corvinius'dan gelmektedir. Yüzyıllar boyunca pek çok taç giyme törenine mekân olan kilise, 1541 tarihinde Osmanlılar tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1686 yılında Budin’in elden çıkışı sırasında tamamen tahrip olmuş ve iç mimarisi Barok üslupta yeni bir kilise olarak yeniden inşa edilmiştir.
 
Macar Milli Müzesi:
Hem Budapeşte’nin hem de Macaristan’ın en büyük ve en eski müzesidir. Macaristan’daki güzel sanatların ortaya çıkışı ve gelişimini sanat severlerinin izlenimine sunar. 1957 yılında kurulan müze koleksiyonu 6000 resim, 2100 heykel, 3100 nişan, 11000 çizim ve 5000 baskı içermektedir. Müze, Kale bölgesinin önemli binaları arasındadır.
150 senelik Osmanlı hâkimiyeti zamanından ayakta kalabilen az sayıdaki eserlerden bazıları bu müzede sergilenmekte.

Parlamento Binası:


Parlamento, ülkenin en büyük binası olup, Macaristan’ın sembolleri arasında yer almaktadır. Mimar Imre Steindl’ın bir proje yarışmasıyla seçilen neo-gotik eseri, 1884-1902 yılları arasında inşa edilmiştir. 691 salondan oluşan binada, ilk Hıristiyan Kral I. Isztvan’a Vatikan’dan Papa tarafından gönderilen “Kutsal Macar Tacı” da özel koruma altında
bulundurulmaktadır. Binadaki heykel, resim ve freskler, zamanın en önde gelen sanatçıları tarafından yapılmıştır. Siyasi görüşmelerin yapıldığı kulisler, koridorlar boyunca vitray pencerelerin ardında bulunmaktadır.
Simetrik konumdaki Meclis ve Kongre Salonlarının at nalı biçimindeki iç mekânları boyunca uzanan asma katlar halka açıktır. Bu harika fotoğrafı Balıkçı Burcu denilen yerde Mustafa Kaya arkadaşımız çekti, çokta güzel oldu :)

Sentendre:

Budapeşte şehir merkezine 25 km uzaklıkta, küçük bir nehir şehridir. Tarihi mimarisi ve kolay demiryolu ve nehir erişimi nedeniyle, Budapeşte'de kalan turistler için popüler bir hedef haline gelmiştir. Hediyelik eşya mağazaları ve restoranlar dahil olmak üzere pek çok tesis bulunur ancak alışveriş için biraz pahalı diyebiliriz. Zaten kasabaya girince sizde hafiften bir Cumalıkızık havasını uyandıracağından eminim, öyle turistik bir kasaba işte :)
 
Balıkçılar Burcu: (Halaszbastya)


Harika bir manzaraya ve mimariye sahip bu yapıyı şehre ilk geldiğiniz anda fark edeceğinizden eminim. Ben hem gündüz hem gece çift dikiş yaptım yinede doyamadım :) Matyas kilisesinin hemen yanında bulunuyor, ayrıca burcun içinde bir kafe de mevcut. Şehir manzaralı bir çay içmeden dönmeyin :)


GALLERT TEPESİ


2016 yılında henüz taze bir erasmus öğrencisi iken bu tepeye çıkmaya vakit bulamamış çokta üzülmüştüm, seneler sonra 2018de nasip oldu ve çıktım. Akşam vakti çıktım ama iyi ki çıkmışım dedim. Buraya gelecekseniz akşam gelin ve tüm şehri, o muhteşem ışıltılarıyla seyredin :) Burada ki özgürlük heykeli ise şehrin Nazi işgalinden kurtuluşunu simgeliyormuş.


YAHUDİ ANITI

Budapeşte Parlamento Binasının hemen önünde, Tuna nehri kıyısındaki ayakkabı heykelleri Nazi Almanya’ sı dönemindeki birçok şehirde yapılan soykırımları unutmamak için yapılmış. Budapeştede yaşayan Yahudiler Naziler zamanında ayakkabıları çıkarılarak burada kurşuna dizilmişler. Bu heykellerin tasarımcısı bir Türk olan Can Togay bu utanç tablosunun anıtını yapmak istemiş ve Macar heykeltıraş olan Gyula Pauer tarafından orjinaline sadık kalarak yapılmıştır. Anıtı ziyarete gelenler ayakkabıların içine küçük mumlar koymakta..


NE YENİR ???

Yemek kültürü gelişmiş, yelpazesi geniş bir ülke burası. Ancak ben farklı tatlar tatmaya pek fırsat bulamadım sizlere ufak tüyolar vereceğim. Öncelikle aradığınız tüm fastfood zincirini burada bulabilirsiniz onun dışında pizzacı ve hamburgercilerde yaygın.
Bamba Marha Burger Bár ; Burada harika hamburgerler yiyebilirsiniz hemde uygun fiyata :)
Star Kebab Turkish Restaurant (Star Kebab Török Étterem) ; burası dolup taşıyor, uzun kuyruklar sonrası yer bulabilirsiniz ancak :) Çok lezzetli yemekleri var ve hızlılar. Eğer farklı tatlara kapalıysanız sizi buraya alalım. 

ALIŞVERİŞ
Alışveriş İçin Mağaza Önerileri
1. Judit Folklor
El işi ürünlerin, masa örtülerinin ve geleneksel giysilerin satıldığı bir mağaza.
Adres: Budapest, Vaci u.21
2. Hungaricum Center
Adres: Budapest, Vaci u. 46
3. Special Textil
Kumaş dükkanı
Adres: Petöfi Sandor u 18
Arkadaşlar burada siz Vaci u caddesine gelirseniz bir dünya mağaza sizi karşılayacak ve uygun fiyatlara birçok güzel şey alacaksınız :)

Umarım faydalı olur, iyi gezmeler :)

Yorumlar

Booking.com