Booking.com
Booking.com

Bursa Alışveriş RehberiBursa tekstil yönünden gelişmiş bir şehir olduğu için birçok şehre göre uygun fiyatlarda giyim eşyası bulabilirsiniz. Tabi ki bunun için nereye gideceğinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Pek bilinmeyen yönleriyle Bursa'da nerelerde alışveriş yapabileceğinize dair ufak bir alışveriş rehberi sunuyorum sizlere, keyifli okumalar.

Bursa Kapalı Çarşı

Hemen Ulucami'nin arkasında olan ve arkasından uzun çarşıya bağlanan uzunca bir kapalı çarşımız bulunmakta. Burada bir blokta havlu, nevresim gibi ev eşyaları, bir kısmında kuyumcular, bir kısmında ise giyim eşyaları bulunmaktadır. Bu bölgeye geldiğinizde birçok çarşının birbirine bağlandığını görebilirsiniz. Özellikle Kuyumcular Bedestenine girdiğinizde onlarca kuyumcunun binlerce çeşit ürünleriyle karşılaşmış olursunuz. Bunun dışında hemen kuyumcular bedesteninin alt katında giysi ve ayakkabıların satılmakta.
Adres: Nalbantoğlu Mahallesi, Ulucami Cd. No:48, 16010 Osmangazi/Bursa

Uzun Çarşı

Kapalı Çarşıya Batı kapısından girdiğinizde İnönü Caddesine kadar devam eden çarşıdır. Uzunçarşı caddesi bir süre sonra tuz pazarı caddesine bağlanır. Bu yol boyunca genellikle ayakkabıcılar, abiye satan mağazalar, giyim mağazaları, eşarp satan yerler ve çantacılar bulunur.
Bu çarşıdan bir iki kez ayakkabı almıştım pek memnun kalmadım açıkçası.. Giyim eşyalarında ise Arda giyim mağazası çeşitli ve kaliteli ürünler satıyor. Eşarp konusunda önce kozahan'a bakıp sonra bu çarşıdan fiyat değerlendirmesi yapmanızı tavsiye ederim.

Kozahan

Namı diğer Eşarp ve Şal cenneti :) Öncelikle onlarca mağaza arasında insan önce bir afallıyor. Senelerce alışveriş yapmanın verdiği tecrübeyle zamanla ipek şaldan şaşmamam gerektiğini anladım :) Bursa İpek ve İpek Evi'nin ürünleri harika oluyor ancak diğer mağazalara göre biraz daha pahalı. Bir ipek şal 150 TLden başlıyor. Kozahan içinde ki mağazaları buradan daha iyi inceleyebilirsiniz. http://www.kozahan.org/

Hacı Resul gibi mağazalardan ipek kumaş alarak kendi elbiselerinizi dikebilirsiniz. Daha bohem tarzda kıyafetler arayanlar için Karolin İpek harika bir seçim olacaktır. Bu mağazalar dışında alt katta da birçok eşarp mağazası bulunmakta.

Emir Han

Koza Han'dan biraz daha küçük boyutta olan bu hanın ortasında yine bir kaç çay bahçesi bulunuyor. Ürün olarak kuyumcu, dini malzemeler satan dükkanlar, hediyelik eşya satan yerler, tekstil ürünleri ve çeyizciler bulunmakta.
Adres: Nalbantoğlu Mahallesi, Uzunçarşı Cd. No:11, 16010 Osmangazi/Bursa

Gelinlik ve Abiye - Altıparmak Caddesi , Atatürk Caddesi (Heykel)

Gelinlik, abiye, klasik topuklu ayakkabılar yada düğün ayakkabıları... Kültürpark'tan Heykel'e doğru çıkarken yol boyunca dikkatinizi en çok çeken şeyler bu mağazalar olacaktır muhtemelen. Düğün alışverişinizi yaparken buraya uğrayarak birçok çeşit görerek fikir edinebilirsiniz.

Gevye Han & Fidan Han

Gevye Han: Toptan tekstil ürünleri satan bu han pek yoğunluğu olmayan bir yer aslında. Giyimden ziyade ev eşyası üzerine yoğunlaşmış. Yastık yorgan vb. ürünleri de bulabilirsiniz. Ek olarak sarraf ve kitapçılarda bulunmakta.
Fidan Han: Gevye Han Mantığıyla ilerliyor ancak içinde harika bir kafesi var :)

Gümüşçüler

Gümüşçülerin bir arada bulunduğu birkaç çarşı işinize yarayacaktır diye düşündüm :)
Gümüşçüler Çarşısı Adres : Nalbantoğlu Mahallesi Ulucami Caddesi, 16010 Osmangazi/Bursa ( Ulucaminin hemen arkasında kalan bölgede )
Nalbantoğlu Mahallesi, Uzunçarşı Cd. No:3, 16010 Osmangazi/Bursa


Nalbantoğlu Çarşısı

Atatürk Caddesinin hemen üst paralelinde bulunan bu cadde ve yer altı çarşısı giyim ve ayakkabı üzerine yoğunlaşmış durumda. Genelde kaliteli ve uygun fiyatlı ayakkabıları buradan alabilirsiniz. Ek olarak birçok butik kafede hizmet vermekte.
Adres : Nalbantoğlu Mahallesi, 2. Bademli Sk., 16010 Osmangazi/Bursa


Meridyen AVM

Burası esnaflardan oluşan bir avm bu sebeple ünlü mağazaları burada bulamazsınız. Ancak piyasada bulunan bütün son moda ürünleri buradan takip edebilirsiniz. Ayakkabıdan çantaya, tekstil ürünlerinden takı ve kozmetiğe kadar her şeyi bulabilirsiniz.
Ben genellikle buradan ayakkabı ve kot pantolon alıyorum. Fazla çeşit ve pazarlık payının olması cazip geliyor.
Adres : Kayhan Mahallesi, Keresteci Sk. No:23, 16230 Osmangazi/BursaBat Pazarı

İkinci el ev eşyaları (koltuk, yatak, beyaz eşya vb. ) yada elektronik eşyaların satıldığı büyük bir çarşıdır. Fiyatları ucuz değil ama ürünleri kaliteli.
Adres : Osmangazi Mahallesi, Kayhan Mahallesi, cumhuriyet caddesi no.32, 16230 Osmangazi/BursaTarihi Elektronikçiler Çarşısı

Elektronik eşyalara dair çoğu yerde bulamayacağınız ürünler dahil her şeyi burada bulabilirsiniz. Ayrıca fiyatları her kesime hitap ediyor.
Adres : Kayhan Mahallesi, Yeni Cumhuriyet Cd. No:11, 16230 Osmangazi/Bursa

Osmangazi'de ki Telefoncular

Uzak durmanız gereken bir numaralı dükkanlardır. Osmangazi metrosunun orada bulunan dükkanladan kesinlikle ikinci el telefon almamanızı öneririm. Bir iki farklı acı tecrübe yaşadığım için söylüyorum.

Gökçen İş Hanı

Burayı düşündüğümde genellikle ilk aklıma gelen tülbent oluyor. Genellikle çeyiz için tülbent almaya geliyorlar buraya. Çarşının dış dükkanlarında ise ev eşyaları satılmakta. (Halı, perde vb.)
Adres : Nalbantoğlu Mahallesi, Borsa Sk. No:24, 16010 Osmangazi/BursaCumhuriyet Caddesi

Son zamanlar açılan mağazalarla beraber bu caddenin de popülerliği arttı. İstiklal caddesi benzeri tramvayında eklenmesinin katkısı büyük oldu tabiki. Bu cadde üzerinde bankalar, giyim mağazaları (,tuğba, viar vb.) , perdeciler, halıcılar, mücevherat dükkanları vb bulunmakta.Gökdere Pazar Yeri

Pazartesi - Cuma günleri açık olan bu pazarda yok yok :) Pazartesi günü giyim üzerine cuma günü yiyecek için kuruluyor. Bir zamanlar burada bir kumaşçıya çok gelirdim. Pazarda her kesime hitap eden ürünler yer alıyor. Ve bazen çok pahalı ürünlerin bitirilmek için buraya getirildiği zamanlar oluyor o zamanlara denk gelirseniz harika parçaları çok ucuza getirebilirsiniz.
Adres: Yıldırım Mahallesi, Dere Sk. No:39, 16350 Yıldırım/Bursa , Gökdere metrosunun önünde kuruluyor.

Koruyucu İş Hanı

Sadece Bursa'nın yerlileri tarafından bilindiğine inandığım yerlerden biriside burası. Bu pasajda ünlü markaların ihraç fazlası ürünlerini bulabilirsiniz yada hiç bir yerde göremeyeceğiniz tasarım ürünleri bulabilirsiniz. Fiyatları ortalama yada ortalamanın biraz üzerinde oluyor.
Adres: Orhanbey Mahallesi, Orhanbey Mahallesi Atatürk Caddesi Koruyucu İşhanı 16010 Osmangazi/Bursa , Heykel Kafenin altı.

Reyhan Pazarı

Pazartesi, perşembe ve cuma günleri kurulan bu pazar Osmangazinin kalbidir diyebiliriz. Özellikle gıda pazarının oldukça uygun ve çeşidi boldur. Bunun yanında az sayıda da olsa giysi dükkanları da bulunmaktadır. Özellikle iplik yumak yada örgü ile ilgili diğer ürünleri burada kolayca bulabilirsiniz.
Ben genellikle Cumhuriyet caddesinde bulunan girişinden (Yeni Yiğit Sk.) girip Fevzi Çakmak Caddesinden çıkacak şekilde bir güzergah çiziyorum kendime.
Adres: Reyhan Mahallesi, Osmangazi.

Hac ve Umre Malzemeleri

Hac ve Umreye gitmeden önce mutlaka Ulucami etrafında bulunan hac malzemeleri dükkanlarını gezmelisiniz. Fiyatları oldukça uygundur ve aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Bunun yanında dini kitaplar, Kuran, tesbih yada ferace gibi ürünleri de bulabilirsiniz.Yorumlar

Booking.com