Booking.com
Booking.com

Bursa-Kozahan'ı KeşfedinBursa'nın merkezinde olan ve istisnasız herkesin gördüğünde çok beğendiği bir handır burası. Benimde gitmekten çok hoşlandığım, şehrin gürültüsünden şehrin ortasındayken bile uzaklaşabildiğim bir yer. Bu sebeple kısa maddeler halinde size bu güzelliği anlatmak istedim :)

Tarihi


Koza Han 1491’de II. Bayezid tarafından dönemin mimarlarından Abdül ula bin Pulat Şah’a İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır. Burada önceden ipek böceği kozaları satılırken daha sonra elde edilen iptekten yapılan ürünler satılmaya başlanmış. Ayrıca ipek üretimi orta asyadan gelen bir gelenektir bu sebeple önemi daha da artmaktadır.

Yapısı


Koza Hanın iki farklı giriş kapısı vardır. Eğer şehreküstü tarafından geliyorsanız yani aşağıdan geliyorsanız kuyumcular çarşısı çıkışında uzun çarşının girişinde kocaman kapısıyla size merhaba diyecektir Koza han. Ama yukarıdan, heykelden geliyorsanız Ulucami bahçesinde küçük bir tabela ile gösterilen kapıdan hana girebilirsiniz.
Eğer aşağı kapıdan girerseniz direk o muazzam bahçeye varırsınız. Ortada altında şadırvanı olan harika bir mescid, dikdörtgen şeklinde yapılmış yapının üst katında mağazalar ve bulunduğunuz katta ise kafeteryalar mevcuttur.  Ve ayrıca büyük kapıdan girdiğinizde solunuzda bahçenin iç kozahan dediğimiz bir bahçeye daha açıldığını göreceksiniz burada da keyifli vakit geçireceğinizin garantisini veriyorum.
Koza Handa toplamda 95 oda vardır.  Bu odalarda eskiden insanlar konaklarmış ancak şimdi mağaza ve kafelere çevrilmişler. Atların bağlandığı bölüm ise depo olarak kullanılmakta.

Neler Yapılır


Öncelikle eğer niyetinizde alışveriş varsa üst kattan gezmeye başlayabilirsiniz. İpek eşarplarıyla ünlenmiş bir çarşı olsa da pek çok farklı yapıda ürün bulmanız mümkün. Ayrıca bir kaç tane kıyafet mağazası da var. Ama yoğunlukta eşarp ve şal mağazaları var. Alışverişinizi tamamladıktan sonra aşağıya kafelerin olduğu kısma inerek dinlenebilirsiniz.

Açıkçası ben oradaki tüm kafelere gittim hepside gidilebilir mekanlar. Ayrıca İç Kozahan'da közde kahve seçeneği de mevcut. Bu arada tatlıyı seven biriyseniz bahçe girişinden sağdan sonuncu dükkanda dondurmalı irmik tatlısı satılmakta.
Birde işe sanat boyutundan bakmak istiyorum. 2011 de rehber olarak görevli olduğum Bursa Fotofest'te Hana getirdiğim fotoğrafçılar buraya hayran kalmışlardı. Adım başı farklı pozlar yakalayabileceğiniz tarihi dokusunu kaybetmemiş ve sizi Bursa'da hissettiren bu Han'da çekim yapabilirsiniz.
Yazın bahçedeki çınar ağaçlarının yeşilliğinde huzur bulurken kışın karlar altında ki Koza Han'ı izlemek çok keyif vericidir. Bursa'da yaşayıpta hala gidemediyseniz en yakın zamanda uğramalısınız. Eğer Bursa dışından geliyorsanız hemen Ulucami'nin yanında olduğu için uğramadan geçmeyin derim .

Eksik bıraktığım noktalar varsa yorumlarınızı bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorumlar

Booking.com