Booking.com
Booking.com

Hızlı Bursa Gezi Rehberi


Doğma büyüme Bursalı biri olarak Bursa'yı bu kadar geç anlatmaya karar vermiş olmam gerçekten garip. Sanırım yurt dışında olmanın verdiği memleket özlemi bu isteğimi tetikledi. Uzun uzun paragraflardan ziyade madde madde Bursa'nın bilinen bilinmeyen birçok güzelliğinden bahsedeceğim. Her zaman ki gibi uzun uzun tarihi önemlerine girmeden size sadece yer mekan isimleri vereceğim . Araştırma kısmı size kalmış. Ama şu ayrıntıyı da unutmayın Bursa'yı bir günde gezmek imkansızdır. Birkaç gününüzü ayırmalısınız.
 Haydi başlayalım :)
 
Bursa'ya varış- Ulaşım
 
1. Bursa kısa bir süre önce sistem değişikliğine gitti. Şehir içi ulaşımda çok pahalı bir şehir üstüne değişen sistemle daha da pahalılaştı. Şöyle ki şehir içinde gezerken birçok kez kart kullanmanız gerekecektir. Bukart ismini verdiğimiz kartların tanesi 4 tl . Ancak yeni sistemle bilet gişeleri kapatıldı. Yeni gelen makinelerle sadece kart dolumu yapabilirsiniz. Bu yüzden terminalden iner inmez sarı otobüslere doğru giderken  bahçede gördüğünüz büfeye gidin ve bir günlük yada iki günlük turist kartı var mı diye sorun. Eğer yoksa sakın tek kullanımlık bilet almayın. Verin parasını bir kart çıkartın. Totalde 10 tl tutar iki seferde basma hakkı olur . Daha sonra makinelerden bittikçe doldurursunuz. tarifeler için bulinke bakın .
 
2. 38 numara ile şehir merkezine (kent meydanı-kızılay-heykel) yarım saat içinde ulaşabilirsiniz. Diğer bölgeler için bakınız
 
Bursa Turistik Mekanlar
 
1. ULU CAMİİ


Efsane Ulucami ile başlamazsak olmazdı. Ulucami ile ilgili birçok ayrıntıyı bu linkte bulabilirsiniz ama benim en çok ilgimi çeken beş şey var ki söylemeden edemem.
- Hz. Hızır her gün bilinmeyen bir namaz vaktinde gelir ve camide bulunan Vav harfinin önünde namaz kılar. Ayrıntılar
- Cami de bulunan tarihi minberin üzerinde güneş ve galaksi sistemi yer almaktadır. Devamı
- Kabe kapısının örtüsü camimizde bulunuyor.
- Ulu cami birçok din adamı tarafından İslam'ın 5. en yüksek mertebesinde ki ibadethane olarak kabul edilmektedir.
-İlk namazı Somuncu Baba kıldırmıştır. İlk cemaatinde Emir Sultan Hazretleri de bulunmuştur.
Ve daha bir çok özelliği için lütfen okuyun.  Bu kadar güzelliği bir arada bulundurması sebebiyle ilk durağınız burası olmalı :)
 
2. KAPALI ÇARŞI

Kapalı çarşının tarihi eskilere dayanır. İçeriği de bir o kadar kuvvetlidir ve ayrıntılı gezmek zaman ister, her dükkana uğrayayım derseniz bir gününüz rahat gider. Bu çarşının en güzel yanı kuyumcular bir yanda havlucular bir yanda giyim , meyve sebze bir yandadır. Çarşı ve pazar alanlarını düşününce bu şekilde oluyor. Kapalı çarşının yanında ki uzun çarşıda da birçok eşya satın alabilirsiniz. İpek han ve Koza Han'a da bu vesileyle uğrayın derim.

3. KOZA HAN


Koza han'ı severim çarşıya her gittiğimde de mutlaka uğrarım. Ne yazık ki pahalı fiyatları ile yanlışa düştüğümde çok olmuştur. Koza Han da bir çok çeşit eşarp,şal ve türevi eşyaları bulabilirsiniz. Ancak vaktiniz varsa hemen han çıkışında ki eşarpçılara da bakmanızı tavsiye ederim çünkü handa fiyatlar daha pahalı oluyor. Onun dışında harika bir avlusu vardır. Pirinç han'a oranla daha sakindir ve buraya takılan yaş grubu daha olgundur. (Yaş olarak değil kafa olarak:) )

4. PİRİNÇ HAN

Pirinç han çarşının ortasında olduğu için mutlaka görürsünüz ve burasıda neymiş der ve içeri girersiniz. Ancak belirteyim ki Bursa merkezinde kafecilik sektörü gelişmediği için belli başlı yerler vardır oturup dinlenebileceğiniz. Pirinç han'da biraz daha küçük yaş grubu (gençler ) takılır. Bir gidin belki seversiniz. Lisede severdim ben ama artık çekici gelmiyor.

5. TOPHANE


Tophane'mize ulaşmak için gördüğünüz o tepeye tırmanmanız gerekir :) Tabi belediye yürüyen merdiven koyduğundan beri bu iş kolaylaştı. Şimdi size Bursalı tavsiyesi iyi dinleyin; Kapalı çarşıda gezdik yorulduk dinlenmek istedik hoop Tophaneye çıkar Sümbüllü Bahçe Konağına gideriz. Yokuşu çıktınız sizi ilk önce Saltanat Kapısı karşıladı. Vaktiniz varsa kaleye tırmanıp biraz Bursa'yı izledikten sonra Tophane dediğimiz alana Saat kulesine giderken Osmangazi ve Orhangazi türbelerinde duanızı okursunuz. Oradan da şehri izlersiniz. Sonra bahçeden çıkıp Sümbüllü bahçe konağını sorarsınız ve hoop harika bir konakta Osmanlı çayı içiyorsunuz :)
 
 
6. KARABAŞ-I VELİ KÜLTÜR MERKEZİ


Yıllar önce burada semazen gösterisi izleme şansını yakalamıştım. Arayıp sorun eğer hala devam ediyorsa belki sizde izleyebilirsiniz. :)

7. IRGANDI KÖPRÜSÜ


Bu köprü bildiğiniz köprülerden değil üstünde çarşısı var :)

8. EMİR SULTAN KÜLLİYESİ ve YEŞİL TÜRBE

Bursa da gelenektir önemli işlerimizden önce gelip burada dua ederiz. Manevi önemi büyük bu yere uğramadan da Bursa'dan gidilmemesi gerektiğine inanırız.Ayrıntılar 
Yeşil Türbe'de ise 5. Osmanlı padişahı olan Mehmed Çelebi'nin ve ailesinin sandukaları bulunmaktadır.

9. GÖLYAZI


Ada üzerine kurulu küçük bir köy :) Bu adanın etrafını oyalanarak yarım saatte gezip bitirebilirsiniz. İlk girişinizde sizi ufak bir köy meydanı karşılar buradaki kafelerden birinde oturup çay içmektir asıl olay. Bunun dışında dileyenler ücreti mukabilinde düzenlenen kayık turlarına katılabilir. Genel itibariyle bir gününüzü dolu dolu geçireceğiniz kadar yoğun bir yer olmasa da tarihi ve doğasıyla oldukça sempatik bir yer.

10. ULUDAĞ


Uludağ oteller bölgesine gelip kayak yaparak tatilinizi geçirebileceğiniz gibi yazın gelip Uludağ eteklerinde kampta yapabilirsiniz. Mis gibi havası vardır. Kışı da yazı da ayrı güzeldir. Ayrıca artık teleferik yapıldı bu yüzden oraya gidiş süreniz hayli kısaldı. Yanılmıyorsam 1 saatlik bir yolculuktan sonra oradasınız. En son kişi başı 25 tl vererek çıkmıştık.

Listenin geri kalanını hızlıca yazacağım :)

11. MUDANYA-GÖLYAZI-TRİLYE
12. GEMLİK
13. TARİHİ BURSA ULUÇINAR ( İNKAYA )
14. ULUABAT GÖLÜ
15. MİSİ KÖYÜ
16. SUUÇTU ŞELALESİ
17. CUMALIKIZIK - 
Buna açıklama yazmalıyım :) Evleri eski yapısını koruyor. Köyde birçok doğal ürün bulabilirsiniz. Kahvaltıya gelmeniz tavsiye edilir :) Ayrıca bir dönemin popüler dizisi Kınalı Kar'da burada çekildi :)
18. CUMHURİYET CADDESİ ( Yeşil tramvayımız :) )
19. TÜRBELER ( Bu blogda çok ayrıntılı anlatılmış paylaşmak istedim . Link )
20.  KÜLTÜR PARK ( içinde bulunan lunaparkta doyasıya eğlenmek garanti :))
21.    ÖRDEKLİ KÜLTÜR MERKEZİ
22.    İZNİK 


NE YENİR ?

1. Bursa'ya gelince ilk iş İskender kebap ( İskender'den) yenilmeli. Sonra Pideli Köfte :)
2. Kestane Şekeri yiyin . İlk kez yiyecekseniz en iyi olsun Kafkas Pastahanesi'nden yeyin.
3. Tahinli Pide. Bunu pastahanelere sorduğunuzda size verirler :) Ama Abdal fırınagidip buradan da alabilirsiniz.
4. Hurma Tatlısı. Bunu herhangi bir tatlıcıdan bulabilirsiniz. Cumhuriyet caddesine gittiğiniz de gözünüz tatlıcılarda olsun :)
5. Cantık. Pide gibidir. Kıymalı falan ama baharatıyla tadıyla hemen ayırt edilir. Bursama özgüdür. Bunu da çarşıda istediğiniz yerde yiyebilirsiniz. Tadının fark edeceğini sanmam.
6. Simit. Abdal fırın vardır. Demirtaş metrosunun hemen çıkışında. Herkes kuyruğa girer simitini tahinlisini alır :)
7. İnegöl Köftesi.
8. Kemal Paşa Tatlısı
9.Cevizli Lokum. İşte buna da bayılırım. Lokum dediğine bakmayın poğaça tarzı birşeydir aslında. Bursalılar kınalarda cevizli lokum dağıtır çerezin yanında :) Çocukluğumdan beri kınaların en sevdiğim yanı bu olmuştur. Yemeden dönmeyin.

NE ALINIR ?

Buraya gelenler genelde havlu alıyor :)  Siz ipek eşyalar da alın . Bir de bol bol şeftali :)

Aklıma yeni şeyler geldikçe ekleyeceğim. Bursa yaz yaz bitmiyor :) Lütfen sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Okuduğunuz için teşekkürler.

NOT: Fotoğrafların bir kısmı bana ait değildir.

Yorumlar

Booking.com