Booking.com
Booking.com

Dünya Göçebe Oyunları - KırgızistanDünya Göçebe Oyunlarının her ne kadar tamamına katılma fırsatım olmadıysa da sizlere gördüğüm ve öğrendiğim kadarını aktarmaktan büyük memnuniyet duyacağım.

Ön Bilgi
Dünya Göçebe Oyunları, Türk Konseyi (Keneşi) Sekreteryası çatısı altında kurulan "Göçebe Oyunları" Çalışma Grubu’nun, "Dünya Göçebe Oyunları" Düzenleme Komitesi ile ortaklaşa düzenlediği bir faaliyet olarak ilk defa 2014 yılında gerçekleştirilmiştir.
8-14 Eylül 2014 tarihleri arasında Kırgızistan’ın Issık Gölü kıyısında Türk Dillerini Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi himayesi altında ve THY’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen oyunlara ülkemizden 42 sporcu katılmıştır. II. Dünya Göçebe Oyunları ise, 3-8 Eylül 2016 tarihleri arasında Kırgız Cumhuriyetinin Issık Gölü bölgesinde düzenlenmiştir. Oyunlara ülkemiz 70 sporcuyla iştirak etmiştir. TİKA 2014 ve 2016 yıllarındaki oyunlara katkı sağlamıştır.
Kırgızistan, Issık Gölü Bölgesinde Çolpon Ata kentinde düzenlenecek 3. Dünya Göçebe Oyunları’nın resmi açılış töreni 2 Eylül 2018 tarihinde yapıldı.. Söz konusu organizasyona yaklaşık 36 milli spor dalında, 80 ülkeden 3 bin civarında sporcu katıldı, oyunları takip etmek üzere 50 ülkeden 500 basın mensubu davet edildi.

Dünya Göçebe Oyunları Sekreterliği Kırgız Başbakanlığa bağlanarak bir Devlet Kurumu haline getirilmiş. Klasik olimpiyat mantığından farklı olarak, oyunlarda spor vurgusu yerine kültür vurgusunun yapıldığını, burada kastedilenin yalnızca Kırgız kültürü olmadığı, katılımcı ülkelere sağlanan çadırlarda her ülkenin kendi danslarını, el işlerini, turizmini, yemeklerini vs. tanıtmaları için alan ve zaman ayırdıklarını ise Kırçın Yaylasına gittiğinizde anlayabiliyorsunuz. Orada yaklaşık 700 çadır kurulmuştu :)
2016 yılında ülkemizden 70 sporcu katılmış hatta ciritte altın madalyayı Türkiye almıştır.
IV. Dünya Göçebe Oyunlarının ülkemizde gerçekleştirilmesi gibi bir duyum aldım umarım gerçekleşir :)
Neler Yaşadım :)
Yayla o kadar harika ki hiç ayrılmak istemedik. Orada geçirdiğim zamanlarda instagramda sürekli hikaye atarak sizlerle gördüklerimi paylaşmaya çalıştım. Burada da fotoğraflarla süslemek icap eder :)

Yaylada attan bol başka bir şey yok desem yeridir.  Ücreti karşılığında istediğiniz kadar at binebilirsiniz. At sütü yada kımız denemek isterseniz de çadırlardan birinde illa ki bulursunuz. Ancak kımızın alkollü bir içki olduğunu hatırlatmakta fayda var. Tabi ben at sütü denedim sadece. Tadı acı- ekşi bir şeydi. Bir yudum alabildim sadece. Bana hitap etmiyordu. Şişesini 100 som ( 10 tl) a alabilirsiniz.
 
At sütünün yanı sıra birçok ekmek çeşidini de bir arada bulabilirsiniz. İlk fotoğraftaki ekmeklerin içinde koyun eti var. Bunun dışında burada pişi çok yaygın. Özellikle bal ve pişi birlikte ikram ediliyor. Bal'ın en kalitelisini de yine bu yaylaya gelen yolda sağa sola kurulan tezgahlardan alabiliyorsunuz.

Herkes çoktan festival havasına girmiş şarkılar türküler ve at oyunları havada uçuşuyor . Bu şahane ortamı kaçırmamalısınız :)
Yorumlar

Booking.com