Booking.com
Booking.com

Dünyanın En Güzel Camileri


Mimarisiyle kendine hayran bırakan 10 camiyi sizler için derledim.

Kul Şerif Camii - Kazan - Rusya


Rusya'ya bağlı özerk bölge olan Tataristan'ın Kazan şehrinde yer alan Kul Şerif Camisi, İslam dininin ve devletin yeniden doğuşunu sembolize eder. Adını döneminin parlak din ve devlet adamı olan İmam Kul Şerif’ten alan Cami beş yüz yıl önce Kazan Hanlığı’nın yıkılan baş camisinin anısına inşa edilmiştir.

Camide üst platform dini törenler, alt platform ise müze ziyaretleri için planlanmıştır. Bayram namazların kılınacağı caminin avlusu 6.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir. ‘Bismillah’ sembolü, caminin mimari kompozisyonunun içeriği ve özünü oluşturmaktadır. Bu tarihsel anıtın sanatsal suretinin bir diğer sembolü, yeniden doğuş ve gelişimi ifade eden "lale" olmuştur.
Caminin ana bölümünün kenarlarında 55’er metre yükseklikte 4 ana minare bulunmaktadır; ayrıca cami 2 küçük ve 2 dekoratif minareye de sahiptir.


Kristal Camii , Malezya


Malezya Kuala Terengganu’da Man adası üzerinde bulunan Kristal Cami, modern İslam mimarisinin yanı sıra çevre düzenlemesinin de en güzel örneklerindendir. İslamic Heritage Park içerisine yapılmış olan caminin yapımında cam, metal ve kristal malzemeler kullanılmıştır. Bundan dolayı adı Kristal Cami olmuştur.
Yapımı 2 yıl süren caminin yapım maliyeti yaklaşık 80 milyon dolardır. 2.146 m2büyüklüğe sahip olan caminin yapımında kullanılan malzemeler Çin’den getirilmiştir. Mimari özellikleri yönünden de Çin mimarisinin özelliklerini taşımaktadır.
4 adet minaresi ve büyüklü küçüklü çok sayıda kubbesi bulunan cami, görkemli yapısıyla dikkat çekmektedir. Özellikle akşamları ışık saçan görüntüsüyle muhteşem bir hal almaktadır.

Sultan Ahmet Camii, Türkiye

Blue mosque and hagia sophia ..
Sultan Birinci Ahmet tarafından 17. yüzyılda yaptırılan cami, 1609-1616 yılları arasında inşa edilmiş.  Caminin süslemeleri, İznik’te 50 farklı lale desenine sahip 20 binden fazla çiniden oluşuyor.  Cami, 16 şerefeye sahip ve üzerinde 23.5 metre çapındaki ana kubbe bulunuyor.Cami, Osmanlı’nın ilk 6 minareli camisi olma özelliğini taşıyor. Günümüzde Adana’daki Sabancı Merkez Camii’nde ve Mersin’deki Hz. Mikdat Camii’nde de 6 minare bulunuyor.

Nasır el-Mülk Camii, İranİran, Fars eyaletinde bulunan cami çoğunlukla “Pembe Cami” olarak bilinir, aynı zamanda “Renkli Camii”, “Gökkuşağı Camii” veya “Kaleidoscope (sürekli değişen manzaralı) Camii” denir. Bu, ışığın ve ibadetin iç içe girdiği bir alandır. İnşaatı 12 yıl süren camii 1888 yılında tamamlanır.

Ubudiah Camii , MalezyaMalezya’nın Kuala Kangsar kasabasında bulunan camii 1913-1917 yılları arasında tamamlanmıştır. Perak Sultanı’nın hastalıktan kurtulduğuna şükür etmek istemesi üzerine yapılmasına karar verilen  cami yüksek maliyetlerle tamamlanmıştır.

Şeyh Lütfullah Camii, İran


Şeyh Lütfullah Camii İsfahan, İran'da bulunmaktadır. Safevi hanedanı sırasında Şah Abbas tarafından 1615 yılında inşa ettirilmiştir. 1618 yılında tamamlanan cami, Safevi mimarisinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Sultan Kâbus Büyük Camii, Umman


2001’de ibadete açılan caminin yapımı altı yıl sürmüş. Camide 20 bin kişi aynı anda ibadet edebiliyor. Bu camideki en değerli eşyalardan birisi 1.700 milyon ilmik kullanılarak yapılan yekpare İran halısı. 27 ay sürmüş tek parça halindeki İran halısı 21 ton ağırlığında ve 4 bin 200 metrekare alanı kaplıyor.
Camide 14 metre yüksekliğinde ve çok değerli kristallerden yapılan bir avize bulunuyor. İçerisinde bin 100 adet lamba kullanılmış.

II. Hasan Camii, Fas


II. Hasan Camii Fas'ın Kazablanka şehrindedir. Fransız mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanan ve Bouygues tarafından inşa edilen cami, Atlantik kıyısında denizin doldurulması ile elde edilen bir alan üzerine inşa edilmiştir.

Şeyh Zayed Camii , Abu Dabi
Şeyh Zayid Camii, Abu Dabi'de Birleşik Arap Emirlikleri'nin kurucusu, 2004'te hayatını kaybeden eski Devlet Başkanı Zeyd bin Sultan el-Nehyan'ın anısına, 2007 yılında ibadete açılan camidir. Dünyanın sayılı büyük camileri arasındadır

Lala Mustafa Paşa Camii, Kıbrıs


Lala Mustafa Paşa Camii. Orijinal ismi Aziz Nikolas Katedrali olan eski bir Katolik mabedidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en büyük iki camisinden biridir. 1328'de katedral olarak açılmış ve 1571'de Osmanlı Devleti tarafından bölgenin ihtiyacını karşılamak için camiye çevirilmiştir.

Yorumlar

Booking.com