Booking.com
Booking.com

Endülüs Rota Önerisi


Endülüs Bölgesi, Emeviler döneminden günümüze gelen ihtişamlı İslami yapıları ve daha sonrasında İspanyolların hükümdarlığıyla başlayan Hristiyanlık tarihinin kıymetli eserlerini bir arada görme fırsatı veriyor.

Endülüs turumu planlamadan önce Ziya Paşa'nın Kaleme almış olduğu Endülüs Tarihi kitabının yanı sıra birçok makale ve dergi yazısı okudum. Gideceğim yerlerin en önemli ve görülmesi gerekilen yerler olması için uğraştım.

Öncelikle belirtmeliyim ki buna değdi. Bilinçli gezmek aynı zamanda bilginin özümsenmesini iyice kolaylaştırıyor. Ayrıca benimle beraber Endülüs bölgesini seyahat eden dünyanın bir çok yerinden gelmiş farklı yaşlarda turistler vardı. Tanıştıklarımın çoğuyla muhabbetimi devam ettirmekteyiz. Gelelim rota planlama konusuna; öncelikle THY'den Malaga'ya direk seferler olduğu için rotayı buradan başlatmayı tercih ettim.


Sırasıyla Malaga - Granada - Cordoba - Seville - Ronda - Malaga şeklinde bir sıralama yaptım.


Bu rotaya göre hareket etmemin birkaç sebebi vardı.
 1. İstanbul'dan Malaga'ya daha fazla sefer var.
 2. Malaga'dan sonra ya Seville'ye doğru ya da Granada'ya doğru gitmem gerekiyordu bu dairede Granada'ya öncelik vermemin sebebi El Hamra Sarayını çok merak ediyor olmamdı.
 3. Cordoba, ünlü Kurtuba Camisi sebebiyle ilgimi çekiyordu rotamın dışında olmadığı için uğradım ve çok beğendim. Sadece camisi değil şehrin kendisi de oldukça huzur vericiydi.
 4. Seville başlı başına bir sanat eseri. Endülüs'ün en gelişmiş şehri diyebiliriz ve içindeki mimari yapılar oldukça büyüleyici.
 5. Malaga'ya dönüşte harita üzerinde araştırıp bulduğum bir şehir olan Ronda'ya uğramanın farklı bir tecrübe olacağını düşünmüştüm. Ancak özel aracınız yoksa buraya ulaşmak gerçekten çok zahmetli. Tüm günümü yollarda harcadım ve şehrin tadını çıkaracak vaktim kalmadı. Daha geniş bir zamanda yeniden gelirim belki kim bilir.
 6. Nihayet Malaga'ya vardığımda bu muhteşem şehre çok az gün ayırmış olmanın pişmanlığını yaşadım. Aslında genel olarak Endülüs o kadar kıymetli bir bölge ki insan aylarca gezse sıkılmaz. 
Bu rotada mutlaka görmeniz gereken şehir simgeleri;

 1. Granada - El Hamra Sarayı
 2. Cordoba- Kurtuba Camii
 3. Seville - Plaza de Espana 
 4. Ronda- Puente Nuevo
 5. Malaga - Al KazabaKonaklama

Tüm konakladığım hotelleri Booking.com üzerinden hallettim. 

Granada - Oh! My Hostel ( pek temiz değildi ama şehrin merkezindeydi)
Cordoba - Mayflowers Hostel ( en sevdiğim bu oldu, avlusu şahane çalışanları çok yardımsever)
Seville - Triana Backpackers ( şehrin merkezinde, bisiklet kiralamayı unutmayın )
Ronda - Albergue Los Molinos ( özel aracınız ya da taksiye verecek paranız yoksa bulaşmayın, uçurumun dibinde yapmışlar tesisi)
Malaga - Feel Hostels City Center ( şehrin merkezinde, temizliği de iyi daha ne olsun)


Ulaşım

* Malaga - Granada ----- otobüs ----- https://www.alsa.com/en/web/bus/home
* Granada - Cordoba --- otobüs----
* Cordoba - Seville --- otobüs---
* Seville - Ronda-----  Tren---
* Ronda - Malaga ---- Tren --- https://www.renfe.com/

Ben tüm rezervasyonlarımı en az bir ay önceden hallettim ve oraya gittiğimde stres olmadan sadece yolculuk yaptım :) Avrupa'da genellikle toplu taşıma araçları zamanında hareket eder. Bunun istisnasını bir tek Fransa'da yaşadım. Flixbus firmasının vurdumduymazlığı sebebiyle gecenin bir yarısı Brüksel'e varmıştım.

Hızlı bir planlama için bu bilgiler size yeterli olacaktır. Zamanla her şehirde nereye gittiğimi ve size neler tavsiye ettiğimi yazacağım. 

İyi seyahatler.

Yorumlar

Booking.com