Booking.com
Booking.com

Gaziantep NotlarıGaziantep güneydoğuda en çok beğendiğim şehirlerden biridir. Şimdi gidecek olsam bir daha gezeceğim yerleri size anlatmak istedim. Elbette büyük bir şehir ve bir çok görülecek yeri var ama ben sadece bir kısmını gezebildim. Ama aklında en çok ne kaldı derseniz yemekleri derim :)
Gezilecek Yerler

Zeugma Mozaik Müzesi; Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesidir ve kökleri m.ö. 300 yılına dayanan Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan buluntular sergilenmekte. Giriş ücreti 15 TL'dir.

Antep Kalesi;  Burak Aksak'ın Kara Bela filminden önce gidip görmüştük biz buraları :P Tarihi belki de 6000 yıl öncesine dayanan bir kalenin son kalıntılarını gezdik. İçerisinde birçok heykel ve sergi bulunmaktaydı. Ayrıca Kahramanlık Panorama Müzesinide gitmişken ziyaret etmelisiniz.

Bakırcılar Çarşısı; Ne yazık ki zamanla yok olmaya başlamış bir sanatın son kalelerinden birini ziyaret ettik. Bakırcılar çarşısına gelince de kahve fincanlarımı yaptırmayı ihmal etmedim.  Fabrika ürünlerini 50-90 TL arası birçok yerde bulabilirsiniz ancak ben el yapımı olması taraftarıyım.

Ne Yenir ?

Baklava; Antep'in baklavası ünlü arkadaşlar :) Bu sebeple her gördüğümde aldım yedim bol bol :) Yer mekan ayırt etmeyin sizde stokları doldurun :)
Katmer; Baklava yufkasının içine bolca Antep fıstığı koyularak yapılan bu tatlıyı Anteplilerin sabah kahvaltıda yediğini biliyor muydunuz :) Daha sonrasında birçok yerde denedim ama burada ki kadar güzel olmadı. Katmer için özel bir mekan ismi de vermeyeceğim çünkü oldukça yaygın her yerde bulabilirsiniz.
Et yemekleri; Güneydoğuda olduğumuzu hatırlayarak meşhur doğu yemeklerinin hepsini burada bulabileceğimizi unutmamalıyız :) İçli köfte, Alinazik, Küşleme, Lahmacun ( sarımsakla yapılanı denemenizi öneririm ) , ciğer, yuvalama ve daha bir çok çeşit yemeği gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz :)
Menengiç Kahvesi; Burada tadabileceğiniz harika lezzetlerden biride bu kahvedir. Eve dönerken bir kavanoz almayı unutmayın. *Pişirme önerisi; kahveyi ılık süte ekleyerek kaynayana kadar karıştırarak pişirin. Su ile aranan tadı bulmanız zor.
Antepte sadece iki günde deneyimlediklerim bunlardı. E tabi biraz şehir merkezinde çarşılarında da gezdik dolaştık. Bu yazım biraz ufak bilgi notlarının bir araya gelmesinden ibaret :) Detaylı araştırmalar için farklı blogları da okumanızı tavsiye ederim :)

Yorumlar

Booking.com