Booking.com
Booking.com

Gizli Cennet; AksarayAksaray'a yolum düşene kadar böylesine sıcak bir Anadolu ilinin olabileceğine ihtimal vermezdim. Tabi bizi orada ağırlayan Emir Amca'nın ve kızı Döndü ablanın da bunda büyük payı var. Emir Amca sayesinde bütün Aksaray'ı karış karış gezdik. Şimdi size anlatacaklarımdan sonra eminim ki sizde gitmek isteyeceksiniz.
Öncelikle ilk bilmemiz gereken şey bu yerleşim yerinin tarihinin M.Ö. 8000 yılına kadar uzandığı olmalı. Benim hoşuma giden detaylardan biride 1142 yılında Selçuklu egemenliği altına girmiş bu şehir 2. Kılıçaslan zamanında ikinci başkent görevini görmüş ve bu şehre kötü insanlar alınmamış. Bu yüzdende şehrin bir diğer ismi  iyi insanların yaşadığı şehir anlamına gelen Şehr-i Süleha olmuş.
Ayrıca İstanbul'da herkesin bildiği bir semt olan Aksaray'ın ismi de buradan gelmekte. 1470 yılında fethedilen Aksaray halkının büyük bir kısmı İstanbul'a yerleştirilmiş bu sebeble yerleştikleri semte Aksaray denilmiştir.
Ihlara Vadisi

Bizim Aksaray maceramıza vesile olan mekan işte bu vadidir. Nevşehir- Kapadokya gezisini tamamlamış üç kafadar ( Miray- Nisa Nur- ben ) olarak Konya'ya giderken yarı yolda benimde ısrarım üzerine vazgeçtik ve rotamızı Aksaray'a çevirdik. Ihlara vadisi'ne uzun uğraşlar sonucu vardık ama plansız hareket etmenin cezasını da çekmiş olduk.
Vadi büyük bir yürüyüş alanı içeriyordu yani oraya planlı gitmek gerekirdi. Biz birkaç saatte bitirebileceğimizi sandık ama yolu yarılamadan vazgeçip döndük. İşte vadi çıkışı yolumuzu bulmaya çalışırken Emir amcaya rastladık. Sağolsun kendi misafiri gibi ağırladı bizleri ve bütün Ihlara'yı gezdirdi.
Burası Kapadokya sınırları içerisinde olduğu için çevrede birçok peribası vardı. Ama gördüğüm kadarıyla bu alanda Nevşehir ünlü olduğu için burası biraz daha ikinci planda kalmış.

Yolumuz uzun olduğu için Ihlarayı ve merkezde birkaç yeri gördükten sonra tekrar yola koyulduk ama Aksaray hakkında da birçok bilgi edinmiş olduk. İşte bunlardan bir kaçı;
  • Hristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayalıklara  kazınarak oluşturulmuş freskler hala Ihlara vadisinde varlığını sürdürmekte.
  • Ihlara Vadisinin bitiminde kurulmuş Selime'yi mutlaka ziyaret edin ve Selime Katedrali, Kale Manastırı ve Selime Sultan Türbesini görün.
  • Tırmanışı seviyorsanız 3268 mt yüksekliğindeki Hasan Dağı'na çıkabilirsiniz. Ya da yaz aylarında Hasan Dağı eteklerinde konaklayabilirsiniz.
  • Güzelyurt ilçesinde ki ünlü Ziga Kaplıcalarına gidip mineral dolu şifalı sulara girebilirsiniz.
  • Önemli din ve tasavvuf adamlarının türbelerini ziyaret edebilirsiniz. Tapduk Emre Türbesi ( Ekecik Dağı Eteği) Yunus Emre ( Ortaköy İlçesi, Sarıkaraman Kasabası), Somuncu Baba (Aksaray Merkez, Kılıçarslan Tepesi)
  • 1221-1236 yılları arasında Selçuklu döneminde inşa edilen Eğri Minare (Kızıl Minare) mutlaka ilginizi çekecektir.

Yorumlar

Booking.com