Booking.com
Booking.com

Ilgaz Dağı Milli Parkı - Kayak Merkezi
Yıllardır kayak yapmak için Uludağ'a gitmiş birisi olarak karşılaştırdığımızda Ilgaz Dağı Milli Parkı'nında bu alanda oldukça gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz.
Ulaşım


Batı Karadeniz bölgesinde Kastamonu ve Çankırı illeri arasında bulunan bu dağın yüksekliği 2587 metre. Biz Ankara'dan kendi aracımızla sabah saatlerinde yola çıktık. Yaklaşık 3 saat sonra oraya varmıştık. Ancak küçük bir hatırlatma eğer Ankara'dan gidiyorsanız milli dağa yaklaştığınız da bir yol ayrımı çıkıyor. Tünele girerseniz Kastamonu'ya doğru gidersiniz. Oradan bir daha geri dönmek gerekir.


Eğer Ankara'dan turla gelmek isterseniz tur ücretleri 100 tl den başlıyor. Sabah erkenden yola çıkıp akşam geri dönüyorsunuz. Gün boyu sizi serbest bırakıyorlar.
Ankara-Çankırı otobüs biletleri 30 TL'den başlıyor. Çankırı'dan Ilgaz Milli Dağına Çankırı otogardan araçlar kalkıyor. (20-30 tl ).
Kafeler
Ilgaz Milli Parkına girişte bir görevli 15 tl gibi bir ücret alıyor. Daha sonra birkaç dakika içinde kayak merkezine varmış oluyorsunuz. Aracı açık otoparka park ettikten sonra birkaç dakika içinde kafe ve otellerin olduğu bölgeye geldik. Otellerden birinin herkese açık olan bir kafesi hemen meydanda bulunmakta. Uludağ'a göre yiyecek içecek fiyatları oldukça ucuz. Ayrıca günübirlik gelenler de bu kafelerde oturabiliyor.
Alana ilk girdiğinizde sizi karşılayan kafe göründüğünden daha fazla imkana sahip. Öncelikle hemen önüne kurduğu mangalda sucuk ekmek pişirip satıyor. Fiyatı 22 tl. Eğer dışarda yemek istemezseniz kafenin içine girdiğinizde en sonda restorana açılan bir bölüm var. Orada da sıcak sıcak oturup keyifle yiyebilirsiniz.
Bu kafelerde sıcak içeçekler 10 tlden başlıyor sadece küçük bardakta çayı 4tl ye alabilirsiniz.
Telesiyejle yukarı çıktığınızda da zirvede bir kafe mevcut. İki katlı bu kafede yer bulmak oldukça zor. Fiyatlar aşağısı ile aynı. Dışardan yiyecek getirmek yasak ama getirip yiyenleri gördüm kimse bişey demedi. Genelde insanlar hamburger, tost yada sucuk ekmek almayı tercih ediyor. Buranın manzarası harika,, sıcak çayınızı içerken manzarayı izlemeye doyamazsınız eminim. Tabiki sis çökmediyse.
Kayak Ürünleri Kiralama
Meydana ilk geldiğimizde bizi karşılayan kafenin hemen sol tarafında küçük bir kayak takımı ve kızak kiralama mağazası bulunmakta. Günlük ve saatlik kiralık kiralama seçenekleri olan ürünlerin fiyatları ise şöyle;
Snowboard 50-70 TL gün boyunca
Kayak Takımı 40-60 TL gün boyunca
Kızak kiralamalar saatlik olup ortalama saatlik ücreti 15-25 tl
Skipass – Telesiyej – Teleski ücretleri tek binişlik 12 TL, Sınırsız biniş 60 TL. Aldığınız sınırsız skipass ile hem telesiyeji hem de teleskileri kullanabiliyorsunuz.
Kayak Pistleri
Acemi, orta ve zor olmak üzere üç parkur bulunmakta.
Kayak takımı kiralanan yerin hemen yanında ufacık bir acemi pisti bulunuyor. Öğlene doğru ortalık kalabalıklaştıkça bu pist daha da kullanılmaz hale geliyor tabi.
Kızakla kayılan yerde bu acemi pistinin hemen ilerisinde. O piste gidebilmek için acemi kayak pistinden geçmek gerekiyor haliyle iyice cümbüş oluyor.
Orta zorlukta olan pistin başına gitmek için telesiyeje bindik. Tek sefer için 12 tl gibi bir ücret aldıklar. Tüm gün ise 60 tl. Yukarı çıkarken şansımıza hava harikaydı ve muhteşem kar manzarasının tadını çıkarabildik. Yaklaşık beş dk ilerledikten sonra zirveye atladık.
İndiğimiz yerin hemen karşısında ki ormanlık alanda bir sürü insan görünce bizde merak edip ilerledik. Bir bayırın başı olan bu yerde herkes fotoğraf çekiliyordu. Bizde fırsattan istifade birçok fotoğraf aldık.
Bu noktada pistler ikiye ayrılıyordu. Geldiğimiz yere kayarak inebileceğimiz orta zorlukta ki pist ve sonunu göremediğim zor parkur.
Sonuç olarak Ilgaz Dağı Milli Parkı abartı masraflar yapmadan harika bir gün geçirebileceğiniz bir seçenek sunuyor.

İyi gezmeler.

Yorumlar

Booking.com