Booking.com
Booking.com

İtalya Rehberi - Pisa'dan Sevgiler



Roma - Floransa -Pisa - Milano olarak çizdiğim rotamda sıra bu muhteşem şehire geldi. Seyahatim boyunca bineceğim trenden kalacağım otele kadar her detayı en az bir ay öncesinden planlamıştım. Sadece Floransa- Pisa arası tren biletimi almadım çünkü okuduğum yazılarda bu fiyatın sabit olduğu ve her zaman tren bulunabildiği yazıyordu. Bu sebeple Floransa Pisa arası plansız hareket edebildim.
Floransa gezimi bitirip Pisa'ya geçmeye karar verdiğimde saat 16.00'a yaklaşıyordu. Tren saatini http://www.trenitalia.com/tcom-en sitesinden kontrol ettim. Küçük bir detay, gidiş yerine Florence diye değilde Firenze olarak yazmanız gerekiyor. Bilet saatini öğrendikten sonra gidip biletimi aldım. Şuanda iki lokasyon arası 8.40€ . Biletimi aldıktan sonra okutma makinelerine biletimi okuttum. Bu detay çok önemli çünkü Pisa yolunda önümde ki turist aile bunu bilmiyordu ve görevliler biletlerini kabul etmedi. Bir daha bilet kestiler.

Yaklaşık 1.15 saatlik yolculuğun ardından Pisa Rossore istasyonuna vardım. Hostelim Pisa kulesinin arkasında olduğu için bu tren istasyonunda inmeyi tercih ettim. Ancak bu istasyon hiç kalabalık değildi ve az daha üç kişilik bir kız grubuna cüzdanımı kaptırıyordum. Yol gösterme bahanesiyle yaklaşıp beni oyalamaya çalıştılar ancak benim söylediklerimi dinlememeleri beni biraz tedirgin edince hemen elim istemsizce çantama gitti. Ardından cüzdanımın olmadığını farkettim ve cüzdanımı geri istedim. Düşürdüğümü söyleyip hemen verdiler ve yanımdan ayrıldılar. İtalya bu açıdan pek güvenli bir şehir değil. Dikkatli olmakta fayda var.

Yaklaşık 20 dk sonunda Pisa kulesine vardım. Bir sürü insan kuleyi iter gibi yapıp poz veriyordu. Bu manzara canlı şahit olmak oldukça keyifli oldu benim için. Pisa kulesine çıkmadım çünkü çok sıra vardı. Açıkçası sıra olmasaydı da çıkmazdım muhtemelen. (Çıkış ücreti 23 € ) Burada başka bir arkadaşımla buluştuk ve fotoğraf çektirenler kervanına bizde katıldık :) Yeterince fotoğraf aldığımıza kanaat getirince Pisa'nın geniş bahçesinde oturup bu küçük şehrin tadını çıkardık :)
Burada ki en büyük şanslarımdan biri de kaldığım Pisa Tower hosteldi. Detayları şu yazımda bulabilirsiniz. Küçücük şirin terasında günün yorgunluğunu atıyorsunuz üstünüzden :)
Pisa'ya sadece Pisa kulesi için geldim bu sebeple sabah erkenden Milano trenime yetişmek üzere hostelden ayrıldım. Merkez tren istasyonuna giderken şehir merkezini de görme imkanım oldu. Sıradan bir İtalya şehriydi burası. Ne Roma kadar ihtişamlı nede Milano kadar tekdüze. İkisinin arası şirin bir şehir :)

Yorumlar

Booking.com