Booking.com
Booking.com

İtalya'da ne yenir?

Yemekler 😍


İtalya seyahatim tam 4 gün sürdü. Bu dört gün ulaşım haricinde planlanmamıştı ancak gel gelelim dehşet güzel geçti :)
İtalyan yemeklerine ayrı bir yazı hazırlamak istedim çünkü gerçekten yazmaya değer leziz yemekleri var :) Başlayalım ;

Pizza

                                                


  • Bu Roma'da bir restoranda yediğim pizza. Birçok farklı şekilleri mevcut aslında ama genel itibariyle böyle.
Genellikle meydanlar da ve çevre sokaklarında fiyatlar yüksek içerilere gittikçe düşüyor ancak aradaki fark birkaç euro o kadar da problem olacak uçuk rakamlar değil.
Restoranların önünde genelde fiyatların olduğu menüler mevcut siz menüleri incelerken yanınıza gelip yardımcı oluyorlar. Ben domuz eti içermeyen pizza seçtim . Malzemesi arttıkça fiyatı da artıyor bu arada.         
  • Floransa da fiyatlar çok uygun dilim pizza alma seçeneğin de var. Dilim pizza fiyatları Floransa da 2.50 euro iken Roma da 3.50 euro dan başlıyor. Fiyatlar genel olarak daha ucuz :)
  • Pisa da bişey yemedim ama Milano bize gerçekten büyük ders oldu :D Duamo ya yakın bir yerde bir restorana girdik. Pizza lezzetliydi ama çok çok inceydi ve bu pizzaın fiyatı 7 euro dan başlıyordu. Ben ekstra bir malzeme daha eklettim iki euro aldı. Ama en güzel şoku kasa da yaşadık kişi başı 2.50 euro da hizmet bedeli ( coperto ) aldılar.  Coperto masa sandalyelerini kullandığımız için alınan para daha doğrusu hizmet bedeli, zorunlu bahşiş daha bir sürü şekilde tanımlayabiliriz. Burada ki restoran çalışanları da çok suratsızdı ayrıca.

Spagetti

                                        
  • Spagettiyi de Roma da yedim :) Aynı usul ile restoranların menülerine baktım hoşuma giren bir yere girdim. 7-8 eurodan başlıyor fiyatlar. Porsiyon oldukça büyük.

Lazanya , tortellini, panini, et ve tavuk yemekleri. Daha niceleri bambaşka soslar ve baharatlarla servis ediliyor. Ancak seyahatim boyunca pizza yemeyi tercih ettiğim için tatmadım.

Dondurma

İtalya'da dondurmalar şahane özellikle çikolata, bitter çikolata ve fındıkı denemelisiniz. Ayrıca yoğurtlu dondurmada vardı ama denemedim  :) Roma da Trevi Çeşmesi etrafında birçok dondurmacı var. 2.50 eurodan başlıyor iki top ile açılış yapıyorlar. Milano ve Floransa'da da durumlar aynı :)

İtalya da daha birçok ünlü yiyecek vardır tabi ki ama ben bunları tattım ve sizi bilgilendirmek istedim. Ayrıca Tramisunun da ünlü olduğunu duymuştum.

Şimdilik bu kadar okuduğunuz için teşekkürler :)

Yorumlar

Booking.com