Booking.com
Booking.com

Kew Gardens / Kew Bahçeleri / Londra Gezi Rehberi
121 hektarlık bir alanın üzerine kurulu olan ve Toplamda 30.000 bitkiye ev sahipliği yapan Kew Gardens'a  Victoria Gate kapısından giriş yaptım. ( Kew Gardens girişi ücretli. 16£ tan başlıyor. Aylık yada yıllık ödeme yaparak üye olmakta mümkün. ) Sola doğru ilerleyen yolda kısa bir yürüyüşün ardından içerisinde farklı ülkelerden 833 bitkinin çizimini barındıran Marienne North Gallery'i ziyaret ettim.
Ardından haritam elimde dünyanın en büyük cam serası olan ve içerisinde 10000 farklı çeşit bitki barındıran Temperate House’a doğru yol aldım. Burada ki atmosfer harika :)
Yürüyüş güzergahı devamında şu anda tadillatta olan Palm House önünden geçerek Victoria Gate girişinde bulunan Kew Garden Shop'u gezdim. Mağaza içerisinde bitkilerle ilgili kitaplar ve bazı bitkiler satılmaktaydı.
UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan, Londra’nın güneybatısındaki bu botanik bahçe, dünyanın en çeşitli canlı bitki koleksiyonuna sahip. Ayrıca bahçenin akademik çalışmalar yapan birimi, sayılı bitki araştırma merkezlerinden. Palm House adlı sera, ağaçların arasındaki yüksek yürüme yolu ve nilüfer havuzları ilgi görmekte. 60bin farklı çeşit bitkinin bulunduğu bahçenin içerisinde ayrıca Kral 3.George’a ait bir yazlık saray da mevcut. https://www.kew.org 

Burada yürüyüş yapmak o kadar güzel ki.. Dilerseniz dinlenmek için birçok hayvana ev sahipliği yapan bu göl kenarına da oturabilirsiniz :)


Yorumlar

Booking.com