Booking.com
Booking.com

Nemrut Dağı- ( Adıyaman ) Maceramız


Ailemle geçirdiğim en özel tatilin en unutulmaz günlerinden biride Nemrut Dağı'na çıktığımız gündü. Benim Türkiye'de çok görmek istediğim yerlerden biri olduğu için daha tatilin en başından beri ince ince bizimkilere buraya gitmemiz gerektiğini işleyip durdum. Ve sonunda gerçekten dağları aşıp Nemrut'a vardık :)

Yola Çıkış
Memleketimiz Siverek'te tatilimizi geçirdiğimiz için Adıyaman Kahta'ya bu lokasyondan hareket ettik. Bu sebeple sizlerle kullandığımız güzergahın haritasını paylaşıyorum.
Özellikle 2015 yılında tamamlanmış olan Nissibi Köprüsü sayesinde Adıyaman'a varışımız daha da hızlanmış oldu. Bunu belirtmek istiyorum çünkü daha öncesinden insanlar karşıya geçmek için feribot kullanıyormuş ancak buda her saatte olmuyormuş bu sebeple insanların sıkıntısı büyükmüş. Hatta dedeme Adıyaman Kahta'ya gideceğiz dediğimizde bize yolların çok bozuk olduğunu gitmememiz gerektiğini söylemişti ama tabi o neredeyse 20 sene önce gitmiş :)
Biz Nemrut dağına özel aracımızla çıktık, geçtiğimiz yollar maalesef zaman zaman tehlikeli olabiliyordu. Yolculuğumuz yaklaşık bir saat 45 dk sürdü. Yol çok virajlıydı ve güvenlik önlemleri yetersizdi. Ancak oraya vardığımızda bunların hepsini unutmuştuk.

Nemrut Dağına Varış


Nemrut Dağına ulaşabilmek için belli bir yere kadar aracınızla gidebilirsiniz ardından Nemrut Dağı sosyal tesisi sizi karşılayacaktır. Burası aradığınız her şeyi bulabileceğiniz şekilde inşaa edilmiş. Ayrıca temiz ve hijyenik.
Aracımızı tesisin önüne park ettikten sonra bizi ring servisleri karşıladı, kişi başı 3 lira gibi bir rakama bir iki dklık yolu bu servislerle çıktık ama isterseniz yürüyebilirsiniz. Ardından servislerin bıraktığı yerden yaklaşık 15 dklık bir yolculuk sonrasında Nemrut Dağının tepesinde bulunan dev heykellere, anıt mezarlara ve kitabelere ulaştık.

Nemrut'un Tepesi

Antiochos tümülüsü, tarihi heykel ve kalıntılar insanı hayrete düşürecek kadar muazzamlar. Doğu ve batı teraslarında Antiochos ile tanrı-tanrıça, aslan ve kartal heykelleri bulunmakta. Kommagene kralı Antiochos Theos, MÖ 62 yılında bu dağın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelini ve kendi mezar-tapınağını yaptırmış. Mezarda, bir kartalın başı gibi, tanrıların taş oymaları bulunuyor. Bulunan heykellerin başlıcaları Grek-Fars tanrıları Zeus Oromasdes, Herakles-Verethragna-Artagnes-Ares, Apollo-Mithras-Helios-Hermes ve Kommagene-Tyche.
Buraya gelen kişiler heykelleri inceleyip güneşin batışını yada doğuşunu izliyor. Bunun için park sınırları içerisinde oteller ve kamp alanları mevcut. Ayrıca geceyi dışarıda geçirmeyi planlıyorsanız hava oldukça soğuk oluyor bilginiz olsun.
Biz gittik gördük çok beğendik umarım sizlerde ziyaret edersiniz, Dünya'nın 8. harikası kabul edilen bu tepeyi beğeneceğinizden eminim :)


Not : Bu heykel en sevdiğimdir :) " Kommagene Tyche "

Yorumlar

Booking.com