Booking.com
Booking.com

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri


Bursa tarihle iç içe yaşamayı sevenler için vazgeçilmez bir şehir. 6 Padişah 20 Şehzade  mezarı, 34 türbe, birçok tarihi cami, tekke ve medrese bulunmakta. Bizde bugün Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerini ziyaret ettik. Ardından Çerağ Bey Cami, Haraççıoğlu Medresesi ve Somuncu Baba Evi'ne gittik. Ancak bu yazımda Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerinden bahsedeceğim.
Geçelim gezimizin ayrıntılarına;
Ulaşım
Terminalden 38 numara ile Cemal Nadir caddesinde ( Balibey Han'ı önü) ineceksiniz. Ardından hemen Balibey Han'ın yanında ki merdivenlerden yukarı Sur'a çıkacaksınız. yol boyunca cadde boyu gittiğiniz de türbeleri karşınızda görebilirsiniz.
Ayrıca türbe kapısından girmeden sağ sokağa saparsanız Sümbüllü Bahçe Konağına ulaşmış olursunuz. Burada bir Osmanlı çayı içmenizi tavsiye ederim.
Türbeler
Osman Gazi Türbesi

1258-1324 yılları arasında yaşayan, Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi; bir rivayete göre padişahlığı döneminde, bir Bursa kuşatması sırasında oğlu Orhan Bey’e şehir içindeki kubbeli bir yapıyı işaret ederek, öldüğünde buraya gömülmek istediğini vasiyet etmiştir.
Tophane Parkına girdiğiniz de sağınızda kalan türbe Osman Gazi türbesidir. Osman Gazi Türbesi’nde toplam 15 sanduka vardır. Türbenin ortasında yer alan sedef kakmalı ahşap sanduka Osman Gazi’ye aittir. Sandukanın etrafı da sedef kakmalı korkuluklarla çevrilmiştir. Osman Gazi’nin doğum, saltanat senesi ve ölüm senesi gibi tarihi bilgilerinin yer aldığı bir örtü örtülmüştür. Türbenin içinde yer alan diğer sandukalar ise Osman Gazi’nin oğlu Alaaddin Bey, eşi Aspurça Hatun ve Osman Gazi’nin yakınlarına ait sandukalardır.
Orhan Gazi Türbesi

Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri ilk zamanlar yanyanaymış ancak çıkan bir yangın sonrasında iki ayrı türbe yaptırılmış. Tophane parkına girişte hemen solda kalan türbe Osman Gazi Türbesidir. İçeride ortadaki sanduka Orhan Gazi'ye aittir. Etrafı dökme pirinç parmaklıklıdır. Kuzeyinde Cem Sultan'ın oğlu Abdullah, sağında Şehzade Korkud, hanımı Nilüfer Hatun, oğlu Kasım, kızı Fatma ve Yıldırım Bayezıd'in oğlu Musa Çelebi ile isimleri tespit edilemeyen on dört sanduka vardır.

Türbelerin ziyareti bittikten sonra parkın ilerisine giderek keyifli bir şehir seyri yapabilirsiniz.
Teşekkürler.


Yorumlar

Booking.com