Booking.com
Booking.com

Osmanlı Penceresinden AtinaHem tarihi hem kültürü hemde gezilecek kritik noktalarıyla birlikte Atina'ya gitmek için elde onlarca sebep oluyor aslında. Ama bugün sizlere sadece Türkleri ilgilendiren birkaç noktayı anlatacağım. Çünkü Yunanistan'da bıraktığımız 400 yıllık bir geçmişimiz var, bilinçli olarak seyahat etmeli gözlemlemeliyiz.

1 - TARİHİ - OSMANLI DÖNEMİ
Adını Yunan mitolojisindeki Athena tanrıçasından alan şehir bir dönem Roma ardından Bizans yönetiminde kalmıştır. 1458 yılında Osmanlı hakimiyetine giren şehir yaklaşık 400 yıl Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmıştır. Şimdi Yunanistan devleti sınırlarında varlığını devam ettirmektedir.

FETHİYE CAMİİ

Osmanlı döneminden kalan önemli eserler mevcuttur bence en önemlisi de Fatih Sultan Mehmet'in Atina'yı fethettiği zaman yaptırdığı Fethiye Camiidir. Bu camiinin restorasyonu Ağustos 2017'de tamamlanmıştır ancak ibadethane olarak kullanılması da ne yazık ki yasaklanmıştır... Fethiye Cami, Atina'nın merkezindeki Plaka ve Monastraki semtlerinin antik sit alanı içinde bulunmaktadır.

400 yıllık Osmanlı İmparatorluğundan geriye maalesef birkaç eser kalmış. Mehmet Fahri efendi medresesi de yine buna son şahitlerden..

ÇİSDİRAKİS CAMİSİ

Monastraki Meydanı adeta Sultanahmet'i aratmayacak güzellikte ve canlılıkta merkezi bir meydandır. Buradan Akropolis'e de rahatlıkla geçebileceğiniz gibi alışveriş yapıp yemekte yiyebilirsiniz. Burada da yine Osmanlı döneminden kalma Çisdirakis Camisini de ziyaret etmenizi öneririm. Gerçi şuanda müze olarak kullanılmakta.

2 - ŞEHİTLİKLER
1859 yılında kurulmuş olan Atina - Pire Türk Şehitliği'nde 18 kabir bulunmaktadır. Toplu mezarlarla defnedilenlerin sayısı bilinmemektedir.


3 - AKROPOLİS
Akropolislerin en meşhuru olan Atena Akropolisi koruyucu tanrıça olduğuna inanılan Athena için şehrin en yüksek tepesine yapılmıştır. Burada ki en ünlü yapılardan biri mermerden yapılmış olan Parthenon'dur. Dev sütunlarla çevrili bu dikdörtgen yapı zaman içinde bir çok amaç içinde kullanılmıştır. Bir dönem hazinelerin saklanılması için kullanılmış, hristiyanlıkla beraber kiliseye çevrilmiş. Bizi ilgilendiren en önemli kısım ise bu yapının Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmış olmasıdır. Bu yapının bir kısmı ise cephanelik olarak kullanılmış. Bu sebeple kuşatmalar sırasında hasar almıştır.
Erechteion Tapınağı yine Bizans döneminde kilise, Osmanlı döneminde konut olarak kullanılmaktaymış.
Bunun dışında daha bir çok tarihi eser günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.


4 - DİĞER GÜZELLİKLERİ
Şimdiye kadar bizlerle alakalı kısımlara değinmeye çalıştım ama Yunanistan'ında asırlık bir tarihi ve kendine has özellikleri, yapıları var.
Atina'ya geldiğinizde; mutlaka milli parkında dolaşın, Ermou caddesinde alışveriş yapın, Flea Market ( Bit Pazarı) çok ilginç ürünlere sahip mutlaka dolaşın ( fiyatlarda uygun) , Anafiotika'da ki beyaz evlerin önünde fotoğraf çekilin :) , Kolonaki'de kahvenizi yudumlayın ve benim geldiğim gibi yaptığım ilk şey olan Parlamento binası önünde bir fotoğraf çekilin :)

Atina çok güzel arkadaşlar, arada uçağa atlayıp gidin yemek konusunda da hiç sıkıntı yaşamazsınız çünkü bizim yemeklerin aynısının başına Yunan ekleyip servis ediyorlar :)

Yorumlar

Booking.com