Booking.com
Booking.com

Paris Hakkında Konuşalım
Tatil planınız da Paris varsa her zaman ki gibi kaç gün kalacağınız ve ayırdığınız bütçe Paris'e aşık olmanızı yada sıradan bulmanızı etkileyecektir.
Ben kendi tatilimi anlatacağım sizde ona göre bir plan çıkarın :) Her zaman ki gibi madde madde ilerleyeceğim ve Paris'in en güzel yerlerinden, konaklamadan ve ulaşımdan bahsedeceğim.
En Önemlisi Konaklama 
Eğer sizde benim gibi konaklama işini en sona bıraktıysanız yüksek bedeller ödemeye hazır olun. Size tavsiyem en az 3 hafta öncesinden booking.com dan yada her hangi bir siteden  bütçenize uygun bir yer tutmanız olacak. Ben gittiğimde son dk en ucuz seçenek olarak Hostel Blue Planet'te kaldım. Buraya 30 € ödedim ancak erken rezervasyonla 15€ya kadar düşebilir.
Konaklama yerinizi belirlerken mutlaka metroya yakınlığına dikkat edin bu size zamandan tasarruf ettirir.
UlaşımParis'i İstanbul gibi düşünebilirsiniz. Ünlü yapılarından birbirine yakın olanlarda var uzak olanlarda. Bu yüzden size tavsiyem günlük bilet almanız. Zaten metrolarda genellikle bilgilendirmek için görevliler oluyor yardım alabilirsiniz.  Metro ağı çok gelişmiş çözmeniz kısa sürer ve her yere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.
Seyahat Rotası 
Bulunduğunuz hostelin yada otelin konumuna göre bir rota çıkarmanız en sağlıklısı olacaktır. Ben size benim hoşuma giden ve Paris'in önemli turistik mekanları arasında olan yerlerden bir liste sunayım:)

  1. Eyfel Kulesi
Kule hakkında bilgi vermek yerine nasıl gezmeniz gerektiğine değineceğim. Metro ile ulaştığınızda size Trocadero durağında inmenizi tavsiye ederler. Uyun. Bu durakta indiğinizde Karşınız da Eyfel'i bütünüyle görme fırsatı elde edersiniz. Akabinde yapının arkasında bulunan Champ de Mars parkında dinlenebilir Eyfel Kulesiyle bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Ayrıca Kuleye çıkma imkanınız da var belirtmeden geçmeyeyim.

2. Champs- Elysees Caddesi

Çok ünlü bu alışveriş caddesini merak edenler için küçük birkaç tavsiye ; oldukça pahalı bir cadde hazırlıklı gitmelisiniz,  eğer alışveriş yapma gibi bir niyetiniz varsa bunu gün sonuna bırakmalısınız çünkü oldukça büyük bir cadde ve son olarak caddede yürümekten sıkılırsanız yakınlarda mutlaka bir metro durağı vardır çevredekilere sorun.

3. Louvre Müzesi

Bu müzeye 15€ ya girdim. İçeriğine göre oldukça ucuz bir rakam bu. Yedi bölümden oluşan bu sanat müzesi dünyanın en çok ziyaretçi çeken müzesidir. Ayrıca ünlü Mona Lisa tablosu da burada sergilenmekte. Gezerken hiç sıkılmayacağınız bu müzeye erken saatte gelirseniz sıra beklemeden giriş yapmış olursunuz.

4. Notre Dame Katedrali

Katedralin mimari yapısını ayrıca araştırın çok beğeneceksiniz ama ben başka bir konuya değinmek istiyorum. 19. yüzyıl başlarında Paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişler. Victor Hugo ise halkın ilgisini çekmek için Notre Dame'ın Kamburu adlı romanını yazmış. Roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde büyük rol oynamış. Daha sonradan tiyatroları filmleri çekilen bu roman bu kilise için yazılmış gidip görülesi bu yüzden :)
Son olarak Katedral Seine Nehrinin yanında bulunmakta daha doğrusu Katedralin arkası nehir :) Mutlaka bu tarafa da geçin .

5. Sacre Coeur Bazilikası

Montmartre Tepesi'n de yer alan bu Bazilikaya giderken dikkatli olun çünkü ben ters yönden indiğim ve bunun da farkında olmadığım için bu tepeye merdivenle çıktım ve o sıcakta öldüm dirildim. Abbesses metro durağında indikten sonra fünikülere binerek bazilikaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca günlük kartınız fünikülerde de geçerli.
Bazilikaya gelirsek; beyaz oluşu ve Paris manzarası sunması burayı sevmem için yetti. Ayrıca fünikülerle aşağı indikten sonra metroya kadar ki o sokaklarda hediyelik eşya alışverişinizi yapabilirsiniz. Ayrıca burada çikolatalı krepte yemenizi tavsiye ederim.
---
Bu listeye eklenecek daha çok yer var ama onları sadece ismen belirtiyorum ; Palais Royal, Saint Michel, Palais de Justice, Place des Vosges, Luxembourg Sarayı, Place Charles de Gaulle ve bu liste uzar gider.
Son tavsiyelerimden biri de özellikle Eyfel Kulesinin civarındaki semtlerde gezin dolaşın. Fransız mimarisini ve Fransızların günlük yaşamını inceleyin.
Notlar
 
1. Otobüs , özellikle eurolines, kullanmayın. Tren ve Uçak en iyisi.
2. Plan yaparsanız daha da güzel olur zannımca. Ama plansız da güzeldi.
3. Eğer cesaretiniz varsa tek çıkın. Çünkü bir şehri keşfetmenin tadı ancak öyle çıkıyor. ( Kadınsanız güvenlik tedbirleri alın :) )
4. Paris merkezde otel ve hosteller 100-200 eurodan başlıyor. Gare de lyon da bir sürü ucuz yer var.
5. Mutlaka krep ve makaron yiyin.
6. Fransızlardan çekinmeyin çok yardımseverler.
7. Metroyu sorarken metğu olarak telaffuz ederseniz işiniz kolaylaşır :)
8.  Son olarak Paris sokaklarını plansızca gezin :)
 
Sevgilerle.

Yorumlar

Booking.com