Booking.com
Booking.com

Recoleta Mezarlığı – Buenos Aires
"Yaşamak kolay değil ya kardeşler, ölmek de değil. Kolay değil bu dünyadan ayrılmak." demiş Orhan Veli. Tamda bu sözü ispatlarcasına inşa edilmiş bir mezarlığı ziyaret etmiş bulundum.
17. yy da 14 dönümlük arazi üzerine inşa edilmiş olan mezarlık o günden bu güne önemli ve zengin şahsiyetlere ev sahipliği yapmıştır. Nitekim Evita Peron, Isabelle Colonna-Walewski (Napolyon'un torunu), Arjantin Devlet Başkanları ( Agustín Pedro Justo, Victorino de la Plaza vb )Sanatçılar (Zenón Rolón,Zully Moreno,Victoria Ocampo vb)ve Bürokratlar burada yatmaktadır. Bu mezarlığı ilginç kılan şey buraya girdiğiniz de adeta bir site yada küçük bir köye girmişsiniz havası vermesidir.
Mezarlar oda şeklinde yapılmış ve ölen kişilerin eşyalarını koyabilmek için alanlar oluşturacak şekilde dizayn edilmiştir. Uzaktan baktığınızda hepsi birer küçük kulübe izlenimi vermektedir.
Konum olarak şehir merkezine yakın diyebileceğimiz bir uzaklıkta bulunan mezarlığın hemen yan caddesinde alışveriş merkezi, starbucks ve restoranlar bulunmakta. Hatta biz La Continental adlı bir pizzacıya gittik, öneririm.
Adres: Junín 1760, C1113 CABA, Arjantin
Açık olduğu saatler: 07.00 - 17.30
Mezarlığa giriş ücretsizdir.
                                           

Yorumlar

Booking.com