Booking.com
Booking.com

Selanik'te Dört Gün
Ziyaret ettiğiniz M.ö. 315 yılına dayanan tarihiyle birçok devri görmüş bu şehrin sizi büyülememesi imkansız olacaktır. Makedonya kralı tarafından kurulan şehir sırasıyla Roma (m.ö. 168), Normanlar ( m.s. 1185), Franklar ( m.s. 1204), Bizans (m.s. 1261), Osmanlı (m.s 1430) ve  Yunanistan ( m.s. 1912) hakimiyeti altında varlığını sürdürmüştür.
İnternette yapacağınız kısa bir araştırma ile bir çok teknik detaya ulaşabilirsiniz bende bu sebeple konu bütünlüğü içerisinde yaşadıklarımı yazmayı daha uygun buldum. Bu yazı biraz daha anı niteliği taşımaktadır.

Ulaşım

Öncelikle Selanik'e nasıl ulaşacağınıza karar vermelisiniz. Ben size iki seçenek anlatacağım. Birincisi uçak ile gelebilirsiniz. Selanik hava alanında iner merkeze kısa sürede ulaşırsınız. Araç kiralamak isterseniz yine bir ç0k firma sizi hava alanında karşılıyor olacaktır.
Eğer karayolunu tercih edecekseniz kısa bir macera olacaktır sizin için :) Gümülcine'den geçerken acaba hala Türkiye'de miyim diye soracaksınızdır kendinize muhtemelen :) Orada yaşayan insanların çok farklı hikayeleri var. Biz Emekli bir ilkokul öğretmeniyle tanıştık. zamanında okullarda Türkçe kitapların okutulması için büyük mücadeleler vermiş, hatta bu uğurda mesleği Yunanlılar tarafından elinden alınmış.. Hiç pişman değil aksine amacına ulaşmış olduğu için çok mutluydu. Yurt dışında olsa bile vatanından ayrı düşünmeyen böyle güzel yürekleri görünce insan oldukça duygulanıyor ve daha çok soruyor kendine " Ben daha fazla neler yapabilirim ülkem için?"
Gümilcine'ye güzel duygularla veda edip İskeçe'ye doğru yola koyulduk. Ordan Selanik'e vardık. Yol beklediğimizden daha uzun sürdü ancak nihayet Makedonya otogarına varabilmiştik. Öğrendiğim kadarıyle iki otogar var Selanik'te biri şehrin merkezine on dk uzaklıkta olan Makedonya otogarı diğeri biraz daha şehrin güneyinde kalan Halkidiki otogarı. Makedonya otogarından 12 numara ile şehir merkezine varabilirsiniz. Otobüs bileti 1 €.
Araç Kiralama
Merkezde araç kiralamak tam bir eziyet, siz hiç dolanıp durmadan Makedonya tren garının içinde bulunan araç kiralama firmasından hallettik. Aracınıza göre fiyatlar değişir ama ortalama günlük 25€dan başlıyor fiyatlar. 200€da kapora alıyor bilginize.

Konaklama

Yaptığım uzun araştırmalar sonucunda şunu gördüm ki Selanik'te konaklama oldukça ucuz. Eğer rezervasyonunuzu erken yaparsanız beş yıldızlı bir otelde gittiğiniz gün giriş yapacağınız bir üç yıldızlı otel fiyatına kalabilirsiniz. Ayrıca hostel seçeneğininde olması oldukça güzel. Biz Mandrino Hotel de kaldık. Rezervasyonumuzu iki gün kala yaptığımız için haliyle ortalama bir fiyata tutmuş olduk. Sizlerde otel seçiminizi mutlaka merkeze olan konumuna göre önceleyerek yapmalısınız aksi takdirde bilmediğiniz bir şehirde işleri çözmek vaktinizi alabilir.

Yeme-İçme


Merkezde ki Mado dışında Türk restoranına rastlamadık desek abartmayız. Yemek konusunda bu sebeple ilk gün sıkıntı yaşadık. Ben Selanik gibi bir şehirde bir çok Türk restoranı olur diye düşünmüştüm. İlk gün  Millet restoranına girip salata yedik. Adına aldandık Türk mekanı sandık ama domuzlar havada uçuşuyordu :)
Diğer günlerde balık restoranlarında (Coquille ) ve Mado'da takıldık. Salata fiyatları 5€ dan, balıklar 9€dan, ve diğer börek tarzı yemekler 8€'dan başlıyordu ve tabi isteğinize göre fiyatlar her ürün için artmaktaydı. 
Yemek konusunda fazla şanslı değildik belki ama kahve ve tatlı konusunda adeta cennete gelmiştik :) Adım baş kahve dükkanı ve pastahane vardı ve fiyatları oldukça düşüktü ( 1€dan başlıyordu). Biz ülkenin ekonomik durumunu anlamaya çalışırken bir kafede tanıştığımız bayan bize her şeyi güzelce açıkladı.

Ekonomik Durum - Alışveriş

Genel bir ekonomik ve idari bir tablo çizmem gerekirse ülkenin çehresi oldukça bakımsız. Binalar yıkık dökük yollar felç. Trafik kuralları asla oturmamış herkes başına buyruk araç kullanıyor. Ve maalesef google harita burada pekte güvenilir değil bu sebeple haritadan baktığınız yeri bir şekilde farklı kaynaklardan kontrol edin.
Yeme - içme euro bazlı düşünürsek oldukça ucuz ancak giyim sektörü bizle aynı. Yani bir bluz bizde 30 tl ise orda da 30€. Tabi kıyı köşede daha uygun mağazalar bulabilirsiniz. Hediyelik eşyalarda uygun ancak fazla hediyelikçi yok sahile indiğinizde Beyaz Kule'nin etrafında iki tane var birde Atatürk'ün evi'nin karşısında bir yer var. Beyaz kule'nin oradakilerin fiyatı daha uygun.

Gezilecek Yerler

Arkadaşlar inanın o kadar çok yer var ki hangi birini saysam bilemiyorum. Öncelikle merkeze indiğinizde her sokak başında mutlaka eski çağlardan kalma yapılar göreceksiniz ve ilginç bir şekilde bu sizin ruhunuzu daraltabilir. Çünkü o güzelim yapılar yüksek binaların arasında o kadar eğreti duruyor ki. Her an yıkıp yerine site yapabilirler gibi..
Konuyu uzatmadan mutlaka görmelisiniz listemi paylaşıyorum.
  1. Atatürk'ün evi ( Eski eşyaları kaldırmışlardı )
  2. Beyaz Kule ( Şehrin en önemli sembollerinden, Osmanlı zamanı eseridir ve şimdi müze olarak kullanılır)
  3. Zincirli Kule ( 16. yy , En güzel Selanik manzarası buradadır)
  4. Yahudi Hamamı ( 16. yy , hamam kapalıdır kuzeyinde çiçekçiler vardır)
  5. Şadırvan ( 1889 - Sultan Abdülhamit'in hediyesidir ve açılış günü vişne şerbeti akıtmışlardır )
  6. Ayasofya Kilisesi ( 6. Asır, UNESCO listesindedir.)
  7. Bedesten ( Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiştir. İlk yapıldığında içinde 113 dükkan bulunmaktaymış.)
  8. Alaca İmaret ( Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiştir. Şimdi kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.)
  9. Eski Roma Agorası
  10. Müzeler
Bunun dışında sahile inip sokaklarda plansızca gezmenizi de tavsiye ederim. Ben bir şehre ilk gittiğimde oranın meydanını öğrenir oradan başlarım gezmeye. Sizde Selanik'e gittiğinizde Aristotelous Meydanı'ndan gezmeye başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Booking.com