Booking.com
Booking.com

TiflisAvrupa Birliği Projesine katılma maksadıyla kalkıp Ermenistan yollarına koyulduk ancak Gürcistan-Ermenistan sınırında vize problemi çıkınca ( görevlinin canı vize vermek istemedi :) ) bizde gerisin geriye Gürcistan 'a döndük ve 10 günlük Gürcistan maceramız  başlamış oldu :)
Öncelikle Ermenistan'la yaşanan diplomatik krizler sebebiyle oraya direk uçuşlar yok ve burada elçilikleri olmadığı için vize alma gibi bir şansımızda olmuyor. Bu sebeple önce Gürcistan'a oradan Ermenistan'a geçmeyi planladık. Vize işlemleri sınırda yada hava alanında yapılıyor.
Sınırdan vizeyi alamayınca önce Tiflis'e dönüp konsolosluğa ulaşmayı denedik ama kapalıydı. Bu arada arkadaşlarımızdan birinin Tiflis'te tanıdığı vardı. Olayın şokunu atlatana kadar bize çok yardımcı oldular :)
Bu abilerimizin bize çok yardımı dokunda ama hikayenin bu boyutundan çok gezginleri ilgilendiren kısmına geçmek istiyorum:)
Genel itibariyle bizden biraz geride olduklarını söylemem yanlış olmaz. Anlatılanlara göre savaşın etkisi hala devam ediyor. Ruslardan çok çekmişler. Hristiyanlar çoğunlukta ama Gürcistan'da müslümanların da sayısı azımsanmayacak derecede. Bu arada Türkiye'dekiler buraya sigara almaya gelip geri dönüyormuş diyede bir söylenti var :) Sigaralar çok ucuz. Evler bakımsız ve şehir biraz donuktu. Kuzeyde Akdeniz sıcaklığı aramak yanlış olur zaten ama genel anlamıyla Gürcistan'ı sevdim :)
Lafı çok uzatmayalım aklımda kaldığınca şehir ile ilgili maddeleri hızlıca sıralayacağım :
Gezme
1. Tiflis büyük bir şehir sayılmaz gezilecek yerleri kısa sürede bitirebilirsiniz. Mutlaka bir turist haritası elde edin. Burası için en fazla 3 gün yeterlidir. Batum'u da görmenizde fayda var :)
2.Cozy Hostel tek kelimeyle harika. Sahipleri çok çok iyi insanlar mutlaka oraya gidin. Fiyatları da çok uygun. Facebook linki
3.Old Town (Özgürlük Meydanı , Barış Köprüsü , Dans çeşmesi) , Holy Trinity Cathedral (favorim :) gibi yerleri mutlaka görün çünkü şehir ile özleşmiş :) Ulusal müzeyi gezin .
4. Eğlenceye de vakit var diyorsanız Mtatsminde eğlence parkına gidebilirsiniz :)
5. Fenikülere binip Gürcistan'ı kuş bakışı izleyin .
6. Narika Kalesi'ne akşam çıkın manzara çok hoş .
7. Rustaveli Caddesini boydan boya gezin birçok sanat merkezi müze vb burada.
  
8. Mtskheta 'ya gidin. Burası şehrin dışında ama ulaşımı kolay eski bir yerleşim yeri. Yapımı 4. yy da tamamlanan bir Ortodox kilisesi olan Svetitskhoveli 'yi de ziyaret etmiş olursunuz :) [ Burayı ayrıca bir yazımda anlatacağım ]
Yeme-İçme
1.Yeme-içme konusuna gelince Hinkal ve Haçapuri yiyin :)
2.Dondurmaları da güzel.
Hediyelik Eşya
1.Hediyelik bir şeyler almak isterseniz ünlü Rustaveli caddesindeki tezgahlara bakın, dükkanları es geçin.
2. Örme bileklikleri ve boynuz kadehlerini çok beğendim ve aldım. Hatta mutlaka o boynuzlardan alın :)
Tavsiye
1..Adım başı exchange ofisi göreceksiniz dikkatli olun hepsinin kurları farklı. En ucuzunu arayın.
Aklıma geldikçe eklemeler yapacağım umarım faydalı olmuştur :)
                       

Yorumlar

Booking.com