Booking.com
Booking.com

Yeme-İçme Önerileri- Buenos Aires, ArjantinTürkiye'den 13.230 km uzaklıkta olan bu güzel ülkeye yolunuz düştüyse mutlaka görmeniz, yemeniz ve tecrübe etmeniz gereken şeyler vardır :) Arjantin toplam yüzölçümü 2.791.810 km2 olduğu halde toplam nüfusu sadece 44 milyon ola bir ülke. ( Ülkede yaşayanların çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenlerin torunlarıdır. ) Toplamda 24 eyaleti bulunan Arjantin'in Buenos Aires Federal Bölgesinde tecrübe ettiğim tatların listesini sunuyorum. Keyifli okumalar :)

Et Restoranları

Arjantin verimli arazilerinde otlanan sağlıklı hayvanları sebebiyle et yönünden oldukça şanslı bir ülke. Herhangi bir yerden yediğiniz etin bile tadı harika oluyor. Tecrübe ettiğim ve önerebileceğim birkaç mekanı listeliyorum:
  1. Mostaza
Onlarca şubesi bulunan bu hamburger zinciri burgerking gibi işlemekte.

2. Siga La Vaca
Burası girişte kişi başı 700 peso verip sınırsız et yiyebileceğiniz bir restoran. Etlerinin tadı mükemmel. Adres: Av. Alicia Moreau de Justo 1714, Buenos Aires, Arjantin

3. Liber
İşlek bir caddede bulunan bu restoranda diğer lezzetleri aratmıyor. Birçok çeşidiyle deneyebileceğiniz bir resto bar. Adres : Av. del Libertador 690, C1001ABT CABA, Arjantin


Pizzacı

  1. Pizzería Güerrin
İtalya'da bile böyle pizza yemedim! Bol malzemeli ve porsiyonu oldukça büyük bu pizzaları mutlaka denemelisiniz. Şimdiden uyarmak isterim oldukça kalabalık oluyor yer bulamama ihtimaliniz var. Adres: Av. Corrientes 1368, C1043 CABA, Arjantin


Dondurma

  1. Freddo
Birçok yerde şubesi olduğu için dondurmaları güzel olabilir diye düşünmüştüm ama beni hayal kırıklığına uğrattı. Buz yiyor gibi hissediyorsunuz.

2. Volta
Burada tabiki Arjantin için çok ünlü olan bir tadı yani Dulce de Leche 'li dondurmayı denedim. Tadı Freddo'dana daha iyiydi diyebiliriz :)

TATLI ve HAMUR İŞİ

  1. Empadanas


Bizim bildiğimiz kıymalı poğaça tarzında bir ürün. Oldukça popüler ve birçok yerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ben burada bir ev yapımı yedim ( harikaydı) birde Dandy diye bir fastfood restoranında yedim. Restorandakinin tadını hiç sevmedim.

2. Alfajores


Bizim un kurabiyesinin arasında karamel bulunduran hali diyebiliriz.

3. Dulce de Leche


Arjantin'e özgü olan ve bizdeki süt reçeline benzeyen bu tatlıyı almak için iki dükkan söyleyeceğim; 1. La casa del dulce de leche ve 2. Havanna
Havanna turistler tarafından daha çok tercih ediliyor , bunun sebebi ürünlerin el yapımı olmasıymış. Diğer dükkanda ise daha fazla çeşit var ve fiyatı daha uygun. Ben buradan çikolatalı ve sade süt reçeli aldım.
La casa del dulce de leche adres: C1065AAT, Defensa 1060, C1065AAT CABA, Arjantin

4. Kavrulmuş Badem Şekeri
Bizde ki kavrulmuş bademe benzediği için adını böyle koydum. Onlar ne diyor bilmiyorum :) Sokak satıcılarında bol bol bulabilirsiniz.

5. "Churros"


Bizde ki tulumba tatlısının şerbetsiz halinin üzerine toz şeker serperek ikram edilen bir tatlı. Genellikle dulce de leche, sıcak çikolata yada latte gibi içeçek ve tatlılara batırarak tüketmeyi tercih ediyorlar. Bende Buenos Aires'te çok ünlü olan Cafe Tortoni'de sıcak çikolatayla beraber yedim. Tavsiye ederim :)


Yorumlar

Booking.com