Booking.com
Booking.com

Bilim Kadınları ve İcatları

Tarih Sahnesinden Önemli Roller Kapan Kadınlar


Grace Hopper: BM-Harvard Mark 1
Amiral Dr. Grace Murray Hopper 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Hopper Harvard’ta, IBM-Harvard Mark 1 isimli ilk zengin donanımlı bilgisayarı geliştirme üzerine çalışmalara başlamıştır. Ayrıca, yazıyı bilgisayar diline çeviren “compiler” donanımının da yaratıcısı. Bilgisayar dilinde yer alan “bug” sözcüğü ve COBOL isimli bilgisayar yazılımında da Hooper’ın emeği var. Kadın bir mucit olarak birçok ödüle sahip. Hatta öldükten sonra bile 30 üniversiteden onur ödülü almıştır.

Hedy Lamarr: Gizli iletişim sistemleri


“Gizli İletişim Sistemleri”, radyo dalgalarıyla gönderilen gizli mesajları koruyan bir kodla dalgaları manipüle etmek için 2.Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı kullanılmak üzere  Hedy Lamarr tarafından tasarlanmış.

Stephanie Kwolek: Kurşun geçirmez yelek

Stephanie Kwolek, Kevlar denen sert ve dayanıklı, günümüzde kurşungeçirmez yeleklerin yapımında kullanılan materyalin mucidi. Asma köprülerin halatlarında, kasklarda, kayak ve kamp malzemelerinde de kullanılıyor.
Dr. Maria Telkes – Güneş enerjisi ile ev ısıtma sistemi

Marga Faultisch – Gözlük camı


Hafif ve kırılma riski düşük gözlük camlarını bulan bu kimyager kadın daha sonra 400 çeşit daha gözlük camı üretmiştir.
Patricia Bath – Lazerle katarakt ameliyatı cihazı

Marie Cuire: Radyoaktivite

1903 yılında Marie Curie radyoaktivite konusunda yapmış olduğu çalışmaları nedeniyle Pierre Curie ve Henri Becquerel ile Fizik dalında Nobel ödülünü paylaşmıştır. Tarihte bu ödülü alan ilk kadındır.

Yorumlar

Booking.com