Booking.com
Booking.com

Teknoloji Markaları TecrübelerimBir elektronik cihaz almadan önce mutlaka tüm blogları tarar çevremdeki insanlara danışır öyle karar veririm. Tüm bunlara rağmen bazen yanıldığımda oldu tabii. Şimdi size markalarla yaşadığım tecrübeleri aktaracağım yorumu size bırakıyorum.


TELEFON

Öncelikle yurt dışından telefon almayı düşünenlere ufak bir bilgilendirme geçmek istiyorum. Son düzenlemeyle telefon vergisi neredeyse 2000 tl oldu. Bu durumda zahmet etmeden ülke içinden almak daha mantıklı hale geldi. Gerçi Iphone'larda yeni çıkan modellerde yine birkaç bin TL fark edebilir. 

Apple

Apple'ın bana göre tercih edilmesinin en büyük sebebi bozulmuyor olması. Telefon bozulmuyor. Bir sıkıntı çıksa bile anında değiştiriyorlar. Ve diğer telefonlar ya da cihazlar gibi iki üç sene değil kullanıcı kullanabildiği kadar ömrü oluyor. Çalıştığım firmada bana iphone 5 verdiklerinde ( 2012 de almışlar ve ben kaçıncı kullanıcısıyım kim bilir. Sene 2017) uzun yıllardır kullanılan bir telefonun bu kadar hızlı ve sağlam olmasına şaşırmıştım. Bir sonraki kurumumda da iphone telefon verdiklerinde iyice emin oldum. Zaten kullananlarda aynı kanaattedir. 

İkinci sebebi kamera. Bazı telefonların 42 mp dedikleri kameraları ıphone'un 12 mp dediği kameraya yaklaşamıyor bile. Ama tabiki Samsung gibi firmalar bu konunun istisnası.

Üçüncü sebep hızı. Hatta bazıları için belki de bu ilk sebep bile olabilir. Saniyeler içerisinde telefon ya da bilgisayar ne kadar dolu olursa olsun işlemini hallediyor ve kullanıcıyı sıkmıyor. Ayrıca geçen gün izlediğim bir tablet karşılaştırmasında izlediğim videoda buna çok güzel örnekti. Linki şuraya bırakıyorum. 

İphone'un belki de çözmesi gereken tek problem bataryalarının ömrünün kısa oluşu. Günde iki defa şarj etmek zorunda kalıyorum. 

Androidten İos'a geçecekler ise herşeyin ücretli olmasına biraz kızabilirler. Zamanla alışıyor insan. Ayrıca aksesuarları da bir o kadar pahalı. Zaten yedi sekiz bin verilerek alınan bir telefona yine iki üç bin vererek bir akıllı saat alıyorsunuz mesela. Yada 4-5 bin verdiğiniz bir tablete 2 bin tl ye klavye, bin tl ye kalem alıyorsunuz. 

Samsung

Dokunmatik ekranlar ilk çıktığında bir samsung telefon almıştım hala duruyor. Tabi bir zombi modunda olduğunu belirtmem gerekir çünkü artık beni bırak feryatları ediyor telefon. Dokunmatiği vb çalışırken çok zorlanıyor. Ama yinede çalışıyor. 

Samsung note serisi ilk çıktığı zamanlar bir arkadaşım almıştı ve bir iki sene içerisinde arıza verdi telefon. İşte bu benim en nefret ettiğim şey. Aldığın telefonun ömrü garanti süresiyle aynı olmamalı. 

Ancak genel özelliklerine baktığımızda İphone'nu zaman zaman yakalayabilecek nitelikte cihazlar ürettiğini söyleyebiliriz. Uzun vadede kasma ve donmaların arttığını, hafızasının yetersiz geldiğini söyleyerek diğer markaya geçiyoruz.


Sony

Telefonda asla yaklaşmamanız gerek marka. Asla tavsiye etmiyorum. Garantisinin bittikten birkaç gün sonra kapandı ve bir daha asla açılmadı. Göstermediğim yer kalmadı ama yepyeni telefonum durup dururken öldü gitti. O kadar yeni ki atmaya kıyamadım kenarda duruyor yıllardır. 

Çalışırken gayet memnun kaldığım bir telefondu. Ben Z modelini kullanıyordum. Ekranının büyük olması sebebiyle tercih etmiştim. Kamerasını hızını ve diğer özelliklerini beğeniyordum ama bozulduktan sonrası tam bir kabustu.

General Mobile

 Kardeşimin başına türlü belalar getirdiği ancak yinede çalışmaya devam eden bu telefon (android one modeli) sağlamlık konusunda kesinlikle benim onayımdan geçti diyebilirim. Kamerası ve hızı orta seviye tam bir fiyat performans telefonu. Yaklaşık üç sene sonunda denize düşürünce bu telefona veda etmek zorunda kaldık. Ancak gerçekten yaşlı anne babaya, öğrenciye, lise ya da ortaokul çocuğuna gidecek ideal bir telefon. Çalışan ve telefonunu çok yoğun kullanan kişilere nasıl gider bilmiyorum. 

Xiaomi 

Piyasaya tutunmaya çalışan bir marka. Özellikleri çok büyütülüyor. Kardeşime aldık bir modelini. Şuan için memnun. Ufak tefek sıkıntıları var ama büyütülecek cinsten değil. Kamerasının kendiliğinden sürekli photoshop yapması çok can sıkıcı. Ayarlarını düzenlediğimiz halde bu sorunu çözemedik. Alalı neredeyse dört ay olmuştur hızında henüz bir kesilme yok. 
Tüm gün internette vakit geçirse bile bir gün boyunca idare ediyor ve hızlı şarj oluyor. 

Huawei

Bu telefondan da çevremde çok kullanan var ve tam bir fiyat performans ürünü olduğunu söylüyorlar. Ancak ben en az birkaç sene geçtikten sonra bu markaya geçiş yaparım çünkü piyasada yeni. Ayrıca şirket ceo'ları Kanada'da tutuklandı ve ilerleyen dönemlerde ne gibi sorunlarla karşılaşacakları meçhul olan bir firma imajını güçlendiriyor. Son olarak iphone kısmında bıraktığım linkten iki markanın tabletlerinin karşılaştırma videosunu izleyebilirsiniz. Ancak şuna dikkat çekmek istiyorum iki ürünün fiyatları neredeyse yarı yarıya bu yüzden aradığınız özelliği yansıtıp yansıtmadığına bakın derim. 

Bu tarz markalar daha uygun fiyatlara birçok seçenek sunar. Kullanıcı verdiği para kadar karşılık alacağını bilmek zorunda. Sürekli telefon yenileyen biriyseniz Xiomi, Huawei, Nokia, Vestel gibi markalar size yeterli olacaktır. Bir sonraki sene yeni modeli çıkınca her ne kadar değer kaybetmiş olsa da satacaksınız nasıl olsa. Ama ömürlük telefon arayanların İphone ve türevlerini tercih etmesi gerekir. 

BİLGİSAYAR

Burada bilgisayarların modelleri ve özelliklerinden ziyade uzun vadede ne kadar kullanılabilir olduklarını anlatmaya çalıştım. 

Dell

Önceliği senelerdir kullandığım bilgisayarımın markasına veriyorum. Almadan önce birçok yorum okudum ve söylenenleri de aştı. Tam dokuz senedir kullanıyorum ve maşallah her işimi kolaylıkla görüyor. Şimdiye kadar hiç format atmadığım için biraz yavaşlamış(i3 işlemci) durumda ama olsun. Birde bataryası neredeyse öldü diyebilirim. Prize takılı olmazsa bir saat bile dayanmıyor. Ama neredeyse on yıllık bilgisayar olsun o kadar!
Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

MacBook

Bir Apple ürünü olan macbooklar hızı performansı ve birçok ek özelliğiyle herkesin gözdesi konumunda. Ancak iş pc'ye geldiğinde kişilere her zaman şunu söylerim PC kullanımınız office programlarından ileriye gitmeyecekse, ödev yapıp film seyretmek için alacaksanız MacBook almaya gerek yok. O kadar yüksek meblağları kullanmayacağınız hiç bir cihaza yatırmanıza gerek yok. Ortalama bir pc iş görecektir. Ama  yoğun bir iş temposunda bir dünya farklı farklı program kullanmak zorunda olanlara tavsiye ederim.

Hp

Yine arkadaşımın emektar bilgisayarı Hp markası olduğundan dolayı burada yer verdim. Onun bilgisayarı da yaklaşık on senelik ve formatlandığı için nispeten benimkinden hızlı. Ancak bataryası ölmüş durumda. Fişi çekince kapanıyor bilgisayar. Arkadaşım mühendis olduğu için lisans öğrencilerinin kullandığı programları da bilgisayarında kolayca kullandı. Özetle Hp bilgisayar konusunda güvenilirdir. 

Toshiba

Kardeşimin bilgisayar markası toshiba o da yaklaşık 3-4 senedir kullanıyor genel anlamda memnun. Ancak bu süreçte iki kez ekranı kayboldu bu sebeple servise vermek zorunda kaldık. Sağlamlık açısından sınıfta kalmış bir model bu yüzden.

Lenovo

Yine her bütçeye uygun fiyat performans ürünü üreten firmalardan biride Lenovo. İlk çıkardığı tabletlerden ( E7) birini üç senedir kullanıyorum. Hızı orta seviye, fiyatı uygun, en önemlisi sim kart takma özelliği var. Kameraları çok kötü ama zaten e-kitap okuyup video seyrettiğim için diğer özellikleri o kadarda sorun olmuyor. Bu tablette çok rahatça indirdiğim uygulamalar sayesinde afiş tasarlayabildim ve ofis programlarını kullandım. Gayet iş gören ürünler ürettiğini düşünüyorum. 


TEKNOLOJİ MARKETLERİ

Teknosa

Diğer teknoloji mağazalarına göre fiyatlarını bir tık daha yüksek tutmalarının sebebini hala anlamış değilim. Ayrıca geçen gün web sitesinden bir ürün almaya niyetlendim ve öncesinde kısa bir araştırma yaptım. Şikayet eden edene. Ürünlerin geç gelmesini bu pandemi sürecinde tolere edebiliriz belki ama mağdur bir müşterinin mağazadan alışveriş yapmadığı için ürün iadesinde zorluk yaşadığını göz ardı edemeyiz. Özellikle yüksek rakamlı alışverişlerde ne sağlam olanı mağazanın kendisine gitmek. 
İkinci olarak sitesinde yer alan şu uyarı tamamen müşterinin zararına bir yaklaşım. Aynen aktarıyorum;
Ambalajı/paketi açılmamış/kullanılmamış ürünlerinizi teslim aldığınız veya siparişi verdiğiniz tarihten itibaren 14 (on dört ) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayarak iade edebilirsiniz. Cayma Hakkı Kullanılamayacak ürünler ile kusurlu/arızalı/bozuk ürünler bu kapsamda iade alınamamaktadır.
İade edilmek istenen ürün, satın alındığı andaki gibi kusursuz, eksiksiz ve orijinal kutusunda ambalajı/paketi açılmamış olmalıdır. Ambalaj/paketi açılmış, kurulumu yapılmış ekran ve TV'ler, sim kart takılan, Wi-Fi bağlantısı, kullanıcı tanımlaması yapılan cep telefonları, notebook ve tabletler, iade alınamaz.

Böyle bir saçmalık olabilir mi? Biz aldığımız ürünün kusurlu olduğunu açmadan nasıl anlayacağız? Müneccim değiliz ya. Bu tamamen sana kusurlu ürün satabilirim bunu göze al demek. Beni uğraştırma demek. Halbuki Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’in 7. maddesine göre tüketicilerin internetten satın aldıkları ürünü 7 gün içerisinde iade etme hakkı bulunuyor. Yani online alışverişlerinizde herhangi bir sebep göstermeden bir ürünü satın almaktan cayabilir ve iade edebilirsiniz. Ama Teknosa'yla sıkı bir münakaşaya girmediğiniz sürece aksini ispatlamak zor. 
Bu durumlar sebebiyle Teknosa'dan internet üzerinden alışveriş yapmayı güvenli bulmuyorum.


Media Markt

Nispeten daha yüz güldüren fiyatlara imza atan bu mağazanın online fırsatları da daha fazla oluyor. Ancak internet alışverişi noktasında hala zayıf olduğunu söyleyebilirim. Gözlemlediğim kadarıyla hatalı ürün gönderimini sık yapıyorlar ve her mağazada olduğu gibi müşteri hizmetleri çok yetersiz. Ancak mağazalarına gittiğinizde oldukça ilgili olduklarını söyleyebilirim. 
Son olarak teknosadan farklı olarak iade koşulları kanunlara uygun ve tüketicinin yanında. Ulaşılabilir bir menü içerisinde yer alan formu doldurarak ürünü aras kargoya yada en yakın şubeye bırakmak yeterli oluyor.


Bu yazı ilerleyen günlerde güncellenecektir. 


Yorumlar

Booking.com