Booking.com
Booking.com

Yurt Dışında Yüksek Lisans Nasıl Araştırılır

BU YAZI 2016 YILINDA KALEME ALINMIŞTIR.


Bilmeyenler için açıklayayım yakın zamanda National Dong Hwa University- Taiwan  ‘dan yüksek lisans için kabul aldım ancak burs bulamadığım için gidemedim. Bu konunun ayrıntılarını şu linkte bulabilirsiniz.
Ancak bu süreçte çok soru aldım üniversiteyi nasıl buldun nasıl başvuru aldın diye. Baştan belirtmem gerekirse ben danışmanlık şirketlerini hiç sevmiyorum ve kendi yapabileceğim bir iş için para vermeyi de saçma buluyorum. Özellikle düzenli bir geliri olmayan öğrencilerin bu yola başvurması yanlış.
Öncelikle hangi ülkede üniversite istediğinize karar verin ve internette araştırmaya başlayın örneğin Belgium University. Dikkat edeceğiniz nokta araştırmayı ingilizce yapmak olmalı. Zaten yurt dışında master isteyen birininde ingilizcesi vardır.
İkinci aşamada gördüğünüz üniversite isimlerini not alın ve tek tek kendi sitelerine girerek üniversiteyi inceleyin. İşte buradaki adımda hangi bölümleri okuyabileceğinize karar vermek. Aklınızda bir iki seçenek olmasında fayda var çünkü tam olarak aradığınızı bulamadığınızda size alternatif olur.
Üçüncü aşamada tek tek seçtiğiniz üniversiteleri araştırmanız gerekiyor ama burada para durumunuz iyi değilse ilk dikkat edeceğiniz nokta ücretler olmalı. Sanıldığının aksine para birimi düşük olan ülkelerde daha pahalı ücretlere rastladım. Euro ülkelerinde daha uyguna geliyordu. Tabi yaşam masraflarıyla birbirini dengeleyen bu fiyatları görünce ilk seçenek euro ülkeleri oluyor benim için. Bu arada Avrupa’da henüz başvuru aşamasındayım.
Dördüncü aşama bütçeni ve aradığın koşulları belirlediğinde elinde kalan üniversitelerin senden ne istediklerine bakmakla devam ediyor. İstenilen koşulları sağladığın takdirde başvurun için hiç bir engel kalmamış oluyor.
Umarım bu bilgiler faydalı olmuştur. Eksikleri tamamlamak adına yorum bırakırsanız çok mutlu olurum.
Bazı notlar
  • Seçtiğiniz üniversitenin okumak istediğiniz bölümünde yer alan hocalara mail atarak bölüm hakkında daha net bilgiler alabilirsiniz.
  • Konaklama için üniversite web sitesinde mutlaka bilgi yer alır eğer bulamazsanız üniversiteye mail atmaktan çekinmeyin.
  • Bu süreç eğer dikkatli geçirilirse olumlu sonuç verecektir bu yüzden araştırmanızı ayrıntılı yapın.
  • Bazı üniversiteler başvuru ücreti istiyor.

Yorumlar

Booking.com