Booking.com
Booking.com

Davetiyelerde Belirtilen Kıyafet Kodu Nedir?
Önemli davetlerin çoğunda elinize ulaşan davetiyenin kenarında ufak bir not olarak kıyafet kodu belirtilir. Bu size daveti verenin belirlediği kuralları anlatırken oraya gelecek davetlilerin ne giyeceği hakkında da bilgi vermiş olur. Böylece davetin görsel ahengi de korunmuş olur. Özellikle resmi bayramlarda verilen resepsiyonlarda karşılaştığımız bu kodlar şahısların verdiği davetlerde de karşımıza çıkabilir. Bu tarz davetlerde davetiyenizde bir not bulunmasa bile davet edeni arayarak sormanız da büyük fayda olacaktır. Kısaca kıyafet kodları şöyledir;

Kıyafet Kodu; 

Frak ( White tie, full dress) : En resmi kıyafet türüdür. Gündüz veya gece düzenlenen resmi davet ve törenlerde, resmi yemeklerde, devlet başkanına güven mektubu sunma törenlerinde, milli bayram kutlama törenlerinde giyilir. 
Siyah kumaştan yapılmış, önü kesik, iliksiz ve düğmesiz, arkası kuyruklu ve yırtmaçlı, yakası saten kaplı ceket ile yan dikişleri üzerinde siyah ipekli bir şerit bulunan aynı kumaştan dikilmiş pantolondan oluşur. Ön kısmı yukarı kıvrık yakası olan beyaz keten veya poplin gömlek, beyaz papyon, gündüz siyah, gece beyaz yelek, rugan ayakkabı, göğüs cebinde beyaz mendil ve sol elde tutulan deri beyaz eldivenden oluşur. Erkeklerin frak giydiği davetlerde hanımların uzun etek giymeleri uygundur. Frakla beyaz papyon kullanılır*.

Jaketatay: Resmi gündüz kıyafetidir. Devlet başkanının hazır bulunduğu törenlerde, parlamento açılış törenlerinde, düğünlerde ve cenaze törenlerinde giyilebilir. 
Yırtmaçsız, uzun kuyruklu, önü açık ve tek düğmeli, yakası ipeksiz veya satensiz siyah veya koyu gri ceket ile düz paça gri siyah veya beyaz-siyah çizgili pantolondan oluşur.  Beyaz poplin gömlek ile ceket kumaşından yelek giyilir. Gri veya siyah kravat takılır. Ünümüzde kullanımı yaygın değildir. 

Smokin ( Black tie ): Resmi, yarı-resmi ve sosyal etkinliklerde ve törenlerde giyilen bir kıyafettir. Gece davetlerinde (resepsiyon, kokteyl, balo, opera, konser, akşam yemeği, düğün vs) giyilir. 
Siyah kumaştan yapılmış, yırtmaçsız ve kuyruksuz, yakası saten  veya ipek ceket, ince saten siyah şeridi bulunan aynı kumaştan dikilmiş pantolon, normal veya kıvrık yakalı beyaz gömlek, siyah papyon, beyaz mendil ve rugan ayakkabıdan oluşur. Kemer takılmaz. Yazın beyaz ceket giyilebilir ancak papyon her halükarda siyahtır. Erkeklerin smokin giydiği davetlerde hanımların uzun etek giymeleri uygundur. 

Koyu renk elbise:  Törenler, toplantılar, resmi ziyaretler ve davetlerde giyilen, erkeklerde koyu renk ( siyah, lacivert, koyu füme gibi) takım elbise, manşetli beyaz gömlek, siyah çorap, deri veya rugan ayakkabı; hanımlarda koyu renk takım ( etek/ elbise-ceket) bluz, burnu kapalı ayakkabı bu kategoriye girebilir. Günümüzde kullanım rahatlığı nedeniyle tercih edilir. 

Günlük üniforma: Üniforma, silahlı kuvvetler, polis ve zabıta teşkilatı mensuplarının ve güvenlik görevlilerinin giydikleri, biçimi yönetmelik ile belirlenmiş tek tip resmi kıyafete denir. 

Mesdres: Frak ya da smokine karşılık gelen resmi askeri kıyafete denir. 

Milli kıyafet:  Devlet adamlarının giydikleri ülkeye özgü kıyafete denir. Asya ve Afrika ülkelerinde yaygındır. 

Yorumlar

Booking.com